KARTKA Z KALENDARZA – 19 MAJA

19 maja 1940 roku generał Maxime Weygand został mianowany Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych Francji, zastępując na tym stanowisku gen. Maurice’a Gamelina. Zmiana Naczelnego Wodza nie zmieniła sytuacja na froncie, gdzie Wehrmacht odnosił kolejne zwycięstwa, doprowadzając wkrótce do upadku Francji.

Mimo zmiany Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych, dowodzący wojskami francuskimi nie dostrzegali zmian w taktyce wojskowej, jaką zastosowali dowódcy niemieccy, a przede wszystkim wykorzystania, w pełni tego słowa znaczenia, współdziałania wojsk pancernych i oddziałów piechoty oraz wspierającego ich lotnictwa. Ta taktyka zapewniła Niemcom spektakularne zwycięstwo. Francja na przełomie maja i czerwca 1940 była pokonana. Błędy francuskiego dowództwa, niedowierzanie, że przez Ardeny może przejść pancerna machina wojenna, nieumiejętność wyciągnięcia wniosków z doznanych porażek zakończyły się dla Francji tragicznie. 22 czerwca w Compiegne, w tym samym wagonie kolejowym, w którym 11 listopada 1918 Niemcy podpisali zawieszenie broni, kończące I wojnę światową, tym razem kapitulowali Francuzi.

Maxime Weygand, generał francuski – fotografia portretowa w mundurze, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1930 rok, sygnatura: 1-E-4524

Po kapitulacji Francji generał Maxime Weygand poparł rząd Philippa Petaina, wchodząc do niego jako minister obrony. Pod koniec 1940 roku został wysłany do Afryki Północnej. Bardzo szybko popadł w konflikt z władzami Vichy i Niemcami nie godząc się na politykę kolaboracji. Z tego też powodu został aresztowany 12 listopada 1941 roku i więziony przez Niemców do końca II wojny światowej.

Z niewoli wyszedł po wkroczeniu wojsk amerykańskich na teren III Rzeszy Niemieckiej. Został uwięziony i stanął przed francuskim sądem oskarżony o zdradę. 9 maja 1946 roku wyszedł na wolność, a w 1948 roku zrehabilitowano Weyganda. Zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu. Ostatnie lata życia poświęcił pracy naukowej i pisaniu pamiętników.

Scroll to Top