KARTKA Z KALENDARZA – 19 GRUDNIA

19 grudnia 1891 roku urodził się Edward Raczyński, polski dyplomata pracujący w Kopenhadze i Genewie, od 1934 roku ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, prezydent Polski na uchodźstwie w latach 1979-1986.

Karierę dyplomaty rozpoczął wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W 1919 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pracował również na placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze i Genewie. Od 1932 roku reprezentował Polskę jako delegat przy Lidze Narodów, W 1934 roku Minister Spraw Zagranicznych Józef Beck odwołał Raczyńskiego z Genewy i mianował ambasadorem w Wielkiej Brytanii. Tam Raczyński uczestniczył w najważniejszych dla Polski działaniach, które uwieńczone zostały podpisaniem w sierpniu 1939 roku polsko-brytyjski układu sojuszniczego.

Nadzwyczajna sesja Rady Ligi Narodów w Londynie w sprawie naruszenia przez Niemców układów z Locarno – Minister spraw zagranicznych RP Józef Beck (w środku) opuszcza dworzec Victoria, udając się na sesję w towarzystwie małżonki Jadwigi i ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii Edwarda Raczyńskiego, Data wydarzenia: 1936-03, Sygnatura: 1-M-94-1, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

Wybuch II wojny światowej zastał Raczyńskiego w Wielkiej Brytanii. Funkcję ambasadora Polski pełnił tam do 5 lipca 1945 roku. Pozostał w Wielkiej Brytanii odgrywając czołową rolę wśród polskich polityków na emigracji, 8 kwietnia 1979 roku objął urząd prezydenta Polski na uchodźstwie, pełniąc tę funkcję do 1986 roku. Urząd prezydenta złożył mając 95 lat.

Edward Raczyński był także prezesem Instytutu Historycznego im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, jak również założył Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu. Zmarł w 1993 roku w Londynie. Spoczął w rodzinnym Rogalinie w województwie wielkopolskim, pochowany w mauzoleum rodowym Raczyńskich.

Zdjęcia:

Edward Raczyński, ambasador RP w Wielkiej Brytanii. Fotografia sytuacyjna, sygnatura: 2-11562, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Wręczenie listów uwierzytelniających królowi Wilekiej Brytanii Jerzemu V przez ambasadora RP Edwarda Raczyńskiego, Data wydarzenia: 1934-11-04, Sygnatura: 1-D-1787-1, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.

Scroll to Top