KARTKA Z KALENDARZA – 18 GRUDNIA

18 grudnia 1916 roku zakończyła się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej – bitwa pod Verdun. Trwająca ponad dziewięć miesięcy bitwa kosztowała życie około 700-800 tysięcy żołnierzy francuskich i niemieckich.

Bitwa pod Verdun rozpoczęła się 21 lutego 1916 roku i miała na celu wykrwawienie armii francuskiej. Mimo serii ataków, ogromnych strat, jakie poniosły obydwie walczące strony, twierdza Verdun pozostała w rękach Francuzów. „Piekło na ziemi” – jak mówiono o bitwie pod Verdun – doprowadziło do wykrwawienia się obydwu walczących stron. Dowódcy francuscy i niemieccy nie licząc się z ofiarami poświęcali kolejnych żołnierzy. Bitwa osłabiła walczące strony – Francja mimo obrony Verdun straciła zdolność do prowadzenia ofensywy, zaś Niemcy po nieudanej bitwie zrezygnowały z prowadzenia działań ofensywnych na froncie zachodnim.

Verdun to z jednej strony symbol wielkiego bohaterstwa i poświęcenia, ale też absurdalnej walki, która doprowadziła do rzezi walczących wojsk. Warto dodać, że niezdobytą twierdzę w 1916 roku wojska niemieckie zajęły w 1940 roku podczas wojny niemiecko – francuskiej.

Zdjęcia:

I wojna światowa we Francji – pole bitwy 1916-1917, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-E-6111;

Widok na groby i Ossuarium Douaumont budowlę upamiętniająca żołnierzy poległych w bitwie pod Verdun podczas I wojny światowej, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-E-5475;

Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem. Widoczne poczty sztandarowe.

Data wydarzenia: 1929-06, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-E-5474

Scroll to Top