KARTKA Z KALENDARZA – 15 MARCA

15 marca 1917 roku Mikołaj II Romanow abdykował, tym samym kończąc okres monarchii w Rosji.

Początek panowania ostatniego z Romanowów na tronie carskim w Rosji nie zwiastował upadku dynastii i śmierci carskiej rodziny. Kiedy w 1905 roku Rosja doznała klęski w wojnie z Japonią, doszło również w Cesarstwie do rewolucji, krwawo stłumionej, pozycja Romanowów znacznie osłabła w kraju.

Osłabioną pozycję Rosji car Mikołaj II próbował ratować w czasie dwóch wojen bałkańskich oraz stając po stronie Serbii w 1914 roku. Kiedy Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, Rosja nie chcąc dopuścić do zajęcia o wiele słabszego państwa na Bałkanach przez Habsburgów, ogłosiła mobilizację. Wkrótce wydarzenia w Europie doprowadziły do wybuchu I wojny światowej, która miała przynieść upadek carskiej Rosji.

W czasie I wojny światowej ponoszone klęski ponownie nadszarpnęły pozycję Romanowów. Ponadto ogromny wpływ na rodzinę carską miał tajemniczy Grigorij Rasputin, który został zamordowany. Nawet przejęcie przez cara stanowiska Naczelnego Wodza nie zmieniło sytuacji na froncie, a wręcz ją pogorszyło, zaś nastroje rewolucyjne doprowadziły do obalenia caratu w Rosji.

Rodzina carska z Mikołajem II została ostatecznie zamordowana na rozkaz bolszewików w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku.

Zdjęcia:

Portret Mikołaja II, sygnatura: F.119279/G, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Car Mikołaj II (drugi od lewej) podczas inspekcji frontu pod Warszawą przyjmuje raport od jednego z dowódców korpusu. Widoczny samochód Delaunay-Belleville model 1909, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 1914 – 1915, sygnatura: 1-H-16.

Humoristische Karte von Europa im Jahre 1914 – Humorystyczna Mapa Europy z 1914 roku, adres wydawniczy: [S.l. : Leuter & Schneidewind, 1914] ([s.l.], sygnatura: DŻS IA 5 Cim, Biblioteka Narodowa, domena publiczna
Scroll to Top