KARTKA Z KALENDARZA – 14 MARCA

14 marca 1794 roku urodził się w Tarnowie Józef Bem, polski generał, uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów na Węgrzech.

Jego kariera wojskowa rozpoczęła się w 1809 roku kiedy wstąpił do Korpusu Kadetów o profilu artyleryjskim. W 1812 roku uzyskał stopień porucznika, po czym wziął udział we francuskiej kampanii w Rosji. Józef Bem zasłynął jednak podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831, wykazując się kunsztem dowódczym w bitwach pod Iganiami i Ostrołęką. Po upadku powstania udał się na emigrację do Francji, organizował również polskie legiony w Belgii i Portugalii.

Po raz kolejny głośno o Józefie Bemie było podczas Wiosny Ludów. Dowodził na Węgrzech armią, która wyparła wojska austriackie z Siedmiogrodu, dzięki czemu stał bohaterem narodowym na Węgrzech. Po upadku powstania węgierskiego Bem uciekł do Turcji. Tam przyjął islam i wstąpił na służbę sułtana osmańskiego, przyjmując imię Murat Pasza.

Generał Józef Bem zmarł 10 grudnia 1850 na malarię w Aleppo. W 1929 roku po ekshumacji szczątki Józefa Bema zostały przywiezione do Polski i spoczęły w Mauzoleum w Tarnowie.

Zdjęcia:

Józef Bem w powstaniu 1848 roku udekorowany węgierskimi odznaczeniami, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Fotografia obrazu Stanisława Bagieńskiego „Józef Bem pod Ostrołęką” z 1927 roku, sygnatura: F.41965/II, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Fotografia rysunku portretowego generała Józefa Bema w mundurze wojsk węgierskich, sygnatura: F.11811/III, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna.

Scroll to Top