KARTKA Z KALENDARZA – 15 KWIETNIA

15 kwietnia 1912 roku podczas swojego dziewiczego rejsu zatonął brytyjski transatlantyk RMS Titanic. Podczas katastrofy zginęło ponad 1500 osób.

Titanic został zwodowany w Wielkiej Brytanii i od razu ogłoszono go cudem techniki, największym pasażerskim statkiem parowym na świecie, który zyskał miano niezatapialnego. Kiedy wyruszał w dziewiczy rejs z portu w Southampton 10 kwietnia 1912 roku nikt nie spodziewał się, że za kilka dni dojdzie do jednej z największych katastrof morskich w historii świata.

RMS „Titanic”, data wykonania zdjęcia: 10 kwietnia 1912 roku, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Do katastrofy Titanica doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku w okolicach Nowej Fundlandii, gdzie zderzył się z górą lodową. Powstała wyrwa w kadłubie statku miał wielkość około 90 metrów, co spowodowało, że największy statek pasażerski zaczął dość szybko nabierać wody. Ponadto kiedy zdecydowano o ewakuacji pasażerów, okazało się, że w szalupach ratunkowych jest miejsc tylko dla połowy pasażerów. Po 2,5 godzinach od zderzenia się z górą lodową Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku. Spośród ponad 2,2 tys. pasażerów i członków załogi życie straciło ponad 1,5 tys. osób.

Do wraku Titanica badacze dotarli w 1985 roku. Spoczywa on w okolicach Nowej Fundlandii na głębokości około 4 tysięcy metrów.

Scroll to Top