KARTKA Z KALENDARZA – 11 PAŹDZIERNIKA

11 października 1779 roku zginął w bitwie pod Savannah Kazimierz Pułaski, generał, dowódca konfederacji barskiej, uczestnik i bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Kazimierz Pułaski w czasie konfederacji barskiej jak pułkownik zaangażowany był w porwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zgodę na dokonanie porwania otrzymał od Generalności konfederackiej, jednak mimo że zamachowcy dokonali próby porwania 3 listopada 1771 roku, zakończyła się ona niepowodzeniem, a król powrócił na Zamek Królewski w Warszawie.

Informacja o porwaniu dość szybko się rozeszła, a czyn ten spowodował, że wszyscy zwolennicy konfederatów odwrócili się od nich, uznając zamachowców za „królobójców”. Próba porwania króla miała również ogromny wpływ na dalsze trwania konfederacji, która chyliła się powoli ku upadkowi, stając się jednocześnie jedną z przyczyn I rozbioru Rzeczypospolitej.

Od konfederacji odwróciła się Francja, która dotychczas wspomagała powstańców uzbrojeniem i przysyłała oficerów. Generalność konfederacji wyparła się Pułaskiego, który bronił się, że nie miał nic wspólnego ze spiskiem /niewykluczone, że stali za nim Rosjanie, aby pozbyć się Pułaskiego, jak również chcieli zdyskredytować konfederatów/, jednak w czerwcu 1773 roku ruszył przeciwko niemu proces, w którym został skazany na karę śmierci.

Kazimierz Pułaski zdołał uciekł z Polski do Turcji, następnie do Francji i Stanów Zjednoczonych. Do Ameryki przybył w 1777 roku. Tam otrzymał zgodę Kongresu na stworzenie oddziału kawalerii, we wrześniu awansowano go do stopnia generała. Wziął czynny udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zginął wskutek odniesionych ran w bitwie pod Savannah 11 października 1779 roku.

Zdjęcia:

Kazimierz Pułaski, pocztówka, autor: Jan Styka (1858-1925), rok wydania: 1905, sygnatura: DŻS XII 8b/p.40/2, Źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Kazimierz Pułaski, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Dąbrowski, Poniatowski, Pułaski, Kiliński, X. Marek, pocztówka, autor: Jan Styka, rok wydania: 1905 rok, sygnatura: DŻS XII 8b/p.40/2, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Kazimierz Pułaski pod Częstochową w czasie Konfederacji Barskiej, autor: Józef Chełmoński, źródło: Maciej Szczepańczyk – User: Mathiasrex, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top