KARTKA Z KALENDARZA – 11 LIPCA

11 lipca 1657 roku urodził się w Królewcu Fryderyk I Hohenzollern, od 1688 roku elektor Brandenburgii, zaś od 1701 roku pierwszy pruski król, jako król w Prusach.

W 1688 roku przyjął tytuł elektora Brandenburgii jako Fryderyk III Hohenzollern, jak również w tym samym roku narodził się jego syn, późniejszy król – Fryderyk Wilhelm I. Jego największym osiągnięciem jako panującego elektora było uzyskanie za zgodą cesarza koronacji na króla, otrzymując tytuł króla w Prusach w 1701 roku. Koronacja odbyła się w Królewcu 18 stycznia 1701 roku, a wkrótce wiele krajów europejskich uznało tytuł króla w Prusach Fryderyka I.

Jego rządy charakteryzowały się zmianami w państwie, które z roku na rok stawało się coraz większą potęgą europejską, a w XVIII wieku miało dominować w Europie. Warto podkreślić, że Fryderyk I rozwijał w swoim państwie sztukę, kulturę i oświatę. W Halle w 1692 roku założył uniwersytet, w 1696 roku w Berlinie Akademię Sztuk Pięknych, zaś w 1701 roku Akademię Nauk. Ponadto to właśnie Fryderyk I zamówił bursztynową komnatę. W 1701 roku Fryderyk I, król w Prusach chcąc oczarować gości przybywających do pałacu w Charlottenburgu zlecił wykonanie, w jednym ze swoich gabinetów, bursztynowego wystroju. Marzenie władcy zrealizowali gdańscy mistrzowie – Andrzej Schlüter i Gotfryd Tusso. Ich praca olśniła władcę Prus, bowiem bursztynowy wystrój gabinetu wykonano z największych i najpiękniejszych kawałków bursztynu, jakie kiedykolwiek znaleziono na Wybrzeżu Bałtyckim. Aby powstało zużyto prawie 6 ton tego kruszcu, a prace nad nim trwały 11 lat.

Król Fryderyk I niedługo cieszył się gabinetem. Zmarł bowiem w 1713 roku, pozostawiając swojemu synowi Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern wzmocnione państwo, które jego syn przekształcił w iście militarny kraj, tworząc z Prus jedną z europejskich potęg.

Zdjęcia:

Portret Fryderyk I, król w Prusach, źródło/zbiór: artysta – Friedrich Wilhelm Weidemann, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Fryderyk I Hohenzollern, król Prus, portret, grafika, rysunek z około 1688 – 1701, Sygnatura: G.6140, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Bursztynowa Komnata, źródło: fotograf: Andrey Zeest, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top