Koniec XVIII wieku był dla Tarnowskich Gór przełomowym okresem w historii miasta. Odkrycie i wznowienie wydobycia bogatych rud srebra i ołowiu przyczyniło się do przemysłowego rozwoju miasta, gdzie w 1786 roku w Strzybnicy /dzisiaj dzielnica Tarnowskich Gór/ rozpoczęła działalność z inicjatywy zasłużonego dla rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena Królewska Huta Fryderyk czyli Königliche „Friedrichshütte”.
Huta nazwana na cześć króla Prus – Fryderyka Wielkiego, a przetapiano w niej rudę pochodzącą z Królewskiej Kopalni Fryderyk w Bobrownikach Śląskich. W 1922 – 1933 „Friedrichshütte” działała jako Polska Huta Skarbowa Ołowiu i Srebra, jednak wyczerpywanie się miejscowych złóż, zmniejszego ilości przetapianej rudy, spadające ceny i popyt na ołów spowodowany kryzysem gospodarczym na świecie oraz wzrost kosztów produkcji spowodowały, że podjęto decyzję o likwidacji zakładu. Proces likwidacji rozpoczął się w 1933 roku, a zakończył jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku.




Po II wojnie światowej, w 1946 roku na terenie dawnej huty rozpoczęły działalność Zakłady Metalowe „Strzybnica”, które w 1961 roku przyjęły nazwę „ZAMET”, zaś po 1976 roku Zakłady Mechaniczne „Zamet” w Tarnowskich Górach, w których produkowano maszyny i konstrukcje spawane oraz urządzenia dla hutnictwa i przetwórstwa metali nieżelaznych.
Dzisiaj spółka akcyjna Budowa Maszyn Zamet” w Tarnowskich Górach to największy krajowy dostawca maszyn i urządzeń dla hutnictwa, przetwórstwa metali żelaznych i nieżelaznych dla przemysłu górniczego, energetycznego, stoczniowego oraz spożywczego. Warto dodać, że w 2004 roku do spółki włączony został zakład w Bytomiu, który powstał na bazie dawnej Huty „Zygmunt” w Bytomiu-Łagiewnikach.
Zdjęcia:
Skarbowa Huta Ołowiu i Srebra w Strzybnicy – widok zewnętrzny, Strzybnica koło Tarnowskich Gór, Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Sygnatura: 1-G-1324-1, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;
Skarbowa Huta Ołowiu i Srebra w Strzybnicy – robotnicy przy pracy, Strzybnica koło Tarnowskich Gór, Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Sygnatura: 1-G-1324-3, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;
Skarbowa Huta Ołowiu i Srebra w Strzybnicy – robotnicy przy pracy, Strzybnica koło Tarnowskich Gór, Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Sygnatura: 1-G-1324-4, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;
Skarbowa Huta Ołowiu i Srebra w Strzybnicy – widok zewnętrzny, Strzybnica koło Tarnowskich Gór, Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Sygnatura: 1-G-1324-2, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.