Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich

Na przełomie 2017 i 2018 roku wydana została moja druga książka, tym razem poświęcona historii 1 Pułku Strzelców Bytomskich. Książka to efekt wielomiesięcznej pracy, dzięki której powstała szczegółowa praca na temat jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Śląsku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich to losy żołnierzy, którzy poświęcili niejednokrotnie swoje życie w walce o wolną Polską i polski Śląsk. Ich poświęcenie, wola walki oraz zdobyte doświadczenie na polu bitwy zostały dostrzeżone przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, które nie tylko nie obawiało się skierować żołnierzy pułku na najbardziej zagrożony odcinek wojny polsko-bolszewickiej, ale przekazało im w obronę jeden z kluczowych odcinków toczonej w sierpniu 1920 bitwy warszawskiej – łączący Modlin i Zegrze z Warszawą. Odnosząc tam zwycięstwo żołnierze Pułku Bytomskiego udowodnili swoją wartość i gotowość do walki o ojczyznę. Mimo to w późniejszej historiografii ich wspaniałe czyny były zapomniane, a śląski żołnierz kojarzony był głównie z udziałem w powstaniach śląskich w latach 1919 – 1921, natomiast udział Ślązaków w wojnie polsko-bolszewickiej, która przyczyniła się do obrony uzyskanej w 1918 roku niepodległości, jest mało znany. Ta praca ma właśnie na celu zmienić ten stan rzeczy i ukazać w pełni bojowe dokonania 1 Pułku Strzelców Bytomskich nie tylko w walce o polski Śląsk, ale również niepodległość Polski.

Publikacja przedstawia jedną z najważniejszych formacji bojowych na Górnym Śląsku po 1918 roku – historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich. Jego dzieje, począwszy od ochrony pogranicza polsko-niemieckiego, poprzez udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie w III powstaniu śląskim i kampanii wrześniowej w 1939 roku jednoznacznie dowodzą, że nie należy wiązać śląskiego żołnierza jedynie z historią powstań śląskich, a historia „Bytomiaków” to wspaniała karta w historii Górnego Śląska i Bytomia.

Jestem pewien, że publikacja ta przyczyni się nie tylko do poznania dziejów 1 Pułku Strzelców Bytomskich, a zwłaszcza jego heroicznych dokonań na froncie wojny polsko-bolszewickiej, ale również będzie cennym źródłem informacji o historii Bytomia i wywodzących się stąd żołnierzach, którzy przelewali krew walcząc zarówno o zachodnie, jak i wschodnie granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

O autorze:
Tomasz Sanecki
 – bytomski historyk, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obronił pracę magisterską „Dzieje I Pułku Strzelców Bytomskich ze szczególnym uwzględnieniem jego udziału w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku”. Praca ta była podstawą do napisania książki o 1 Pułku Strzelców Bytomskich, uwzględniającej całą historię pułku od 1919 do 1939 roku. Szczególnie interesuje się historią nowożytną Polski oraz historią XX wieku do 1945 roku. Twórca i redaktor portalu historycznego „Mój Historyczny Blog”. Stały recenzent największych wydawnictw książkowych w Polsce oraz autor licznych artykułów, w większości dotyczących historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów i historii XX wieku, głównie okresu II wojny światowej. W 2017 roku zadebiutował publikacją „Z dziejów Europy Środkowo – Wschodniej. Średniowiecze – Nowożytność – XX wiek” wydaną przez krakowski Wydawnictwo Ridero.

Książka dostępna jest w następujących księgarniach internetowych:

Księgarnia internetowa Alimero

Księgarnia internetowa Ridero

Księgarnia internetowa Świat Czytników

Księgarnia internetowa Legimi

Księgarnia internetowa ebookpoint

Księgarnia internetowa inbook.pl

Księgarnia PWN

Księgarnia Virtualo

Księgarnia Tania Książka

Księgarnia Lideria.pl

Księgarnia Ravelo.pl

Księgarnia Gandalf.pl

Scroll to Top