Biecz – średniowieczne miasto zabytków

Leżący we wschodniej części Małopolski, w powiecie gorlickim Biecz, prawa miejskie uzyskał w 1257 roku, a do połowy XVI wieku miasto było jednym z największych ośrodków miejskich w Małopolsce.

Biecz jako miasto królewskie stanowił nadgraniczną twierdzę, a ze względu na jego rolę przebywali w nim polscy królowie, zarówno z dynastii Piastów, jak również Jagiellonowie. W Bieczu urodził się także Marcin Kromer, wybitny polski humanista, historyk i pisarz okresu renesansu oraz dyplomata. Zasłynął dziełem „Opis Polski”, który można uznać za pierwszą publikację poświęconą geografii Polski. Z Bieczem związany był także najwybitniejszy poeta XVII-wiecznej Rzeczypospolitej – Wacław Potocki.

Biecz – średniowieczne miasto zabytków, fot. Tomasz Sanecki

Warto dodać, że ze względu na liczne zabytki skupione na dość małym obszarze, Biecz jest unikatowym miastem w południowej Polsce. Wśród najpiękniejszych zabytków, jakie warto zobaczyć w Bieczu są:

Rynek i Ratusz, którego początki sięgają XV wieku;
Renesansowa wieża przylegająca do ratusza z 1569 roku;
Mury obronne i fortyfikacje obronne z basztami katowską i kowalską;
Kolegiata Bożego Ciała z późnogotyckimi zabytkami;
Muzeum Ziemi Bieckiej „Dom z Basztą” znajdujący się w kamienicy z 1523 roku, w którym można zobaczyć wystrój apteki, historię rzemiosła i cechu w Bieczu;
Muzeum „Kromerówka” znajdujące się w renesansowej kamienicy z 1519 roku.

Scroll to Top