Turystyczna atrakcja znana w całej Polsce

Turystyczna kolejka wąskotorowa jest najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową, a jej początki sięgają 1853 roku. Dla mieszkańców Bytomia, ale zwłaszcza turystów odwiedzających nasze miasto jest to jedna z największych atrakcji.

Kolejka wąskotorowa łączy Bytom z rezerwatem przyrody „Segiet” oraz ośrodkiem sportowym „Sport Dolina” w Bytomiu – Suchej Górze, kopalnią srebra w Tarnowskich Górach, a także zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim.

W sumie kolejka zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, mijając po drodze zabytkową Elektrociepłownie w Bytomiu – Szombierkach, a także lokomotywownie w Bytomiu – Karbiu, gdzie można zobaczyć zabytkowe parowozy, wagony wąskotorowe oraz tzw. Salonkę z 1912 roku.

Cała trasa kolejki wąskotorowej ma około 21 km i w okresie wiosenno – letnim, kiedy uruchamiane są stałe połączenia z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego stanowi nie lada atrakcję turystyczną dla dzieci, ale również dorosłych, którzy mają okazję przejechać się jedną z nielicznych w naszym kraju czynnych tras kolejki wąskotorowej.

Kolej wąskotorowa jest również jedną z atrakcji tzw. Industriady - corocznego święta i wydarzenia promującego Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.