W darze od króla pruskiego – Wojanów

To niewątpliwie jedna z pereł Dolnego Śląska i całej Polski. Pałac w Wojanowie położony w województwie dolnośląskim, po południowej stronie drogi z Jeleniej góry do Janowic Wielkich, niedaleko zamku w Karpnikach oraz w rejonie Kowar i Karpacza, przyciąga turystów z całej Polski.

W darze od króla pruskiego – Wojanów, fot. Tomasz Sanecki

Pierwsze wzmianki o posiadłościach w Wojanowie pochodzą z XIII wieku. Tereny te w 1281 roku należały do Eberharda von Schildau, a w 1286 roku jako właściciel dóbr w Wojanowie wymieniany jest Henryk de Schildow. Na początku XVII wieku Nickel von Zedlitz und Nimmersath wybudował tutaj nowy dwór, który został jednak spalony w okresie wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie. W latach 1832 – 1834 pałac w Wojanowie został przebudowany, a pięć lat później – w 1839 roku – przeszedł on w posiadanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

Pałac został ponownie przebudowany już w latach 1839 – 1840, a w posiadaniu królewskiego rodu pozostał do 1908 roku. Para książęca dokonała kolejnej przebudowy pałacu w latach 1839 -1840. Przyjmuje się, iż prace budowlane prowadził wówczas uczeń Schinkla, Friedrich August Stüler lub Hermann Alexander Wentzel, architekt księcia holenderskiego. Powstał wtedy park krajobrazowy przekształconym w pierwszej połowie XIX wieku przez Piotra Józefa Lenné, architekta króla pruskiego. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908. Wówczas pałac został sprzedany, zaś po II wojnie światowej, kiedy ziemie Dolnego Śląska przypadły Polsce, mieścił się w nim folwark i PGR. Obecnie pałac w Wojanowie należy do osoby prywatnej, która urządziła w nim kompleks hotelowo – konferencyjny.

Pałac, mimo że nie można go zwiedzać, należy do jednego z najpiękniejszych obiektów w Polsce. Warto go zobaczyć z zewnątrz oraz pospacerować po pięknym parku otaczającym pałac.

Scroll to Top