KARTKA Z KALENDARZA – 9 STYCZNIA

9 stycznia 1797 roku generał Jan Henryk Dąbrowski podpisał umowę w Mediolanie z Republiką Lombardzką /sprzymierzoną z Francją/, na mocy której powołano do życia Legiony Polskie w Włoszech.

Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu, źródło: artysta January Suchodolski, data powstania – przed 1850 rokiem, zbiór: Muzeum Narodowe w Warszawie, za Wikimedia Commons, domena publiczna

20 stycznia 1797 roku gen. Dąbrowski wydał odezwę, w której zachęcał Polaków, aby wstępowali do nowej formacji zbrojnej, której celem była walka u boku Francji o odzyskanie niepodległości Polski.

Pomimo upadku Polski i wymazania naszego kraju z mapy Europy Polacy nigdy nie podali się i już w 1797 roku, a więc dwa lata po rozbiorach Rzeczypospolitej Jan Henryk Dąbrowski 9 stycznia 1797 roku podpisał z rządem Republiki Lombardzkiej umowę dotyczącą utworzenia polskich oddziałów w służbie i na żołdzie tejże Republiki. Oddziały otrzymały nazwę „Legiony Polskie Posiłkujące Lombardię”, mundury i sztandary były zbliżone do polskich, język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Niestety polskie wojska zamiast walczyć o wolność i niepodległość Polski, były wysyłane na wyspę Santo Domingo, gdzie tłumiły antyfrancuskie powstanie, a także do Hiszpanii.

Scroll to Top