KARTKA Z KALENDARZA – 8 MARCA

8 marca 1403 roku zmarł Bajazyd I Błyskawica, sułtan Imperium Osmańskiego od 1389 roku do 1402 roku.

Bajazyd I Błyskawica była synem Murada I, który prowadził wojowniczą politykę, mającą na celu podbicie kolejnych terenów na Bałkanach. W bitwie na Kosowym Polu 15 czerwca /według kalendarza gregoriańskiego 28 czerwca/ 1389 roku naprzeciw Turkom stanęły połączone siły księcia serbskiego Lazara I, Vuka Brankovica i rządzącego Bośnią Tyrtka I. Była to jedna z największych bitew średniowiecza. Starło się w niej 25 tysięcy żołnierzy serbsko – bośniackich i około 40 tysięcy Turków.

Bajazyd I Błyskawica, źródło: Sakip Sabanci Museum, artysta Cristofano dell`Altissimo, data 1552-1562, obecnie w zbiorach we Florencji, za Wikimedia Commons, domena publiczna

Bitwa, w której życie stracili zarówno książę Lazar I, jak i sułtan Murad I zakończyła się zwycięstwem Turków. Dla Państwa Osmanów bitwa na Kosowym Polu oznaczała przełom w dalszej polityce podbojów na Bałkanach. Mimo że z punktu militarnego bitwa na Kosowym Polu nie miała decydującego znaczenia, to kolejna porażka wywołała efekt porażający wśród narodów zamieszkujących Bałkany. W kolejnych latach nie było ich bowiem stać na tak wielki wysiłek wojenny, a wobec narastającej przewagi Turków byli bezsilni i wkrótce zostali wchłonięci przez powstające Imperium Osmańskie.

Po śmierci Murada I władzę przejął Bajazyd I Błyskawica, który kontynuował politykę podbojów ojca. W 1393 roku Osmanowie podbili Bułgarię, w 1396 roku hospodarstwo wołoskie, zaś w latach 1393-1394 sułtan Bajazyd I Błyskawica przyłączył do Turcji obszary Albanii i Macedonii.

Ekspansja turecka w Europie południowej została zatrzymana, w wyniku klęski jaką ponieśli Turcy 20 lipca 1402 roku pod Ankarą. Rozegrała się tam bowiem jedna z decydujących bitew, w której starły się wojska tureckie pod wodzą Bajazyda I Błyskawicy i Timura /Tamerlana/. Batalia zakończyła się całkowitym zwycięstwem wojsk Timura, który nie tylko uwięził Bajazyda, ale zajął Ankarę i spustoszył tereny Azji Mniejszej.

Zwycięstwo Timura spowodowało przerwanie na wiele lat ekspansji tureckiej. Ostatnie miesiące życia Bajazyd I spędził jako jeniec Timura. Zmarł 8 marca 1403 roku.

Scroll to Top