KARTKA Z KALENDARZA – 21 CZERWCA

21 czerwca 1942 roku wojska Deutsches Afrikakorps pod dowództwem generała Erwina Rommla zdobyły Tobruk.

Rozpoczęta w styczniu 1942 roku druga ofensywa gen. Rommla zakończyła się zdobyciem Tobruku. Zwycięstwo i zajęcie miasta nie miało znaczenia strategicznego, lecz ogromne znaczenie propagandowe.

Kiedy w czerwcu 1942 roku Lis pustyni zajął Tobruk Hitler i cały naród niemiecki wpadli w szał radości, a nagrodą dla niezwyciężonego dowódcy był awans na feldmarszałka. Warto dodać, że po pierwszych porażkach Wehrmachtu na froncie wschodnim, gdzie Niemcy zostali odrzuceni w grudniu 1941 roku spod Moskwy, a zapowiadane przez Hitlera wielkie zwycięstwo nad bolszewicką Rosją nie nadeszło, Hitler i jego propaganda potrzebowały bohatera, który przyćmi niepowodzenia na Wschodzie. Tym bohaterem okazał się Erwin Rommel. W oczach Führera, Rommel zyskał miano niezwyciężonego dowódcy, którego jedynym celem w życiu jest oddawanie kolejnych triumfów swojemu wodzowi. Uwielbienie dla świeżo mianowanego feldmarszałka ze strony wodza III Rzeszy rosło z każdym jego sukcesem, a naród niemiecki utwierdził się w przekonaniu, że zwycięska wojna zostanie doprowadzona do końca.

Sukces, jakim było zdobycie twierdzy Tobruk przyćmiło na chwilę fatalne warunki w jakich znajdował się Deutsches Afrikakorps Rommla. Trwająca w Rosji wyniszczająca wojna pochłaniała coraz więcej żołnierzy i zaopatrzenia, którego tak bardzo brakowało w Afryce Północnej. Lis pustyni doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Jego ponaglenia kierowane do Hitlera o dodatkowe wsparcie były zbywane kolejnymi obietnicami bez pokrycia. Zemściło się to 23 października 1942 roku, kiedy wojska brytyjskie marszałka Bernarda Law Montgomery’ego rozpoczęły ofensywę pod El-Alamein, która jak się miało okazać nie tylko doprowadziła do całkowitego zniszczenia Deutsches Afrikakorps, ale również zmieniła postawę Rommla wobec nieomylności Hitlera.

Zdjęcia:

Marszałek Erwin Rommel (z lewej w samochodzie) mija kolumnę jeńców angielskich wziętych do niewoli po bitwie o miasto (widoczny samochód Steyr 1500 A), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: lipiec 1942 roku, autor: Moosmuller, sygnatura: 2-2024;

Generał wojsk pancernych Erwin Rommel (w środku z lornetką w ręku) w punkcie obserwacyjnym podczas walk o Sidi Azeiz koło Tobruku, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 2-2014, autor: Zwilling;

Tobruk. Marszałek Erwin Rommel (w samochodzie z lornetką) wjeżdża do zdobytego miasta. Widoczna kolumna samochodów. Na pierwszym planie samochód Horch Kfz. 15, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: lipiec 1942 roku, Autor: Moosmuller, Sygnatura: 2-2023, domena publiczna.

Scroll to Top