KARTKA Z KALENDARZA – 18 PAŹDZIERNIKA

18 października 1523 roku urodziła się Anna Jagiellonka, ostatni król Polski z dynastii Jagiellonów.

Anna Jagiellonka była córką Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, a jednocześnie młodszą siostrą Zygmunta Augusta. Jej życie nie zwiastowało, że będzie odgrywać tak ważną rolę w naszym państwie. Po przejęciu samodzielnych rządów w 1548 roku przez brata Zygmunta II Augusta, konflikt syna z matką Boną Sforzą doprowadził w końcu do wyjazdu Bony do Bari we Włoszech. Anna Jagiellonka pozostawiona w Polsce na łasce brata nie miała widoków na wyjście za mąż. Wszystko zmieniło się jednak po śmierci króla w 1572 roku, kiedy Anna Jagiellonka stała się czołową osobistością w kraju.

Infantka, jak nazywano Annę Jagiellonkę, została wciągnięta w wir najważniejszych wydarzeń w państwie. Przywiązana do Jagiellonów szlachta zobowiązała wybranego w 1573 roku na króla polski Henryka Walezego do poślubienia Anny Jagiellonki. Do ślubu nie doszło nie tylko z powodu ucieczki Walezego do Francji w 1574 roku, ale również niechęci młodego króla do o wiele starszej od siebie kobiety.

W trakcie nowej elekcji 15 grudnia 1575 roku Anna Jagiellonka została okrzyknięta królem Polski, a jej mężem wkrótce został Stefan Batory, książę Siedmiogrodu. Ślub Anny Jagiellonki ze Stefanem Batorym oraz koronacja na króla i królową Polski miała miejsce w Krakowie 1 maja 1576 roku.

Małżeństwo nie było jednak szczęśliwe, bowiem Batory unikał swojej żony, która była od niego starsza o 10 lat. Po śmierci Stefana Batorego w 1586 roku zaangażowała się w walkę, aby jej siostrzeniec Zygmunt III Waza, którego wspierała wraz z hetmanem Janem Zamojskim w staraniach o koronę, którą zdobył ostatecznie w 1588 roku, dzięki zwycięstwu wojsk Zamojskiego pod Byczyną.

Anna Jagiellonka zmarła w 1596 roku w Warszawie, do końca życia pozostając zdecydowanym przeciwnikiem Habsburgów, co było jedną z cech, jakie odziedziczyła po matce Bonie Sforzy.

Mapa Polski w XVII wieku, Tytuł: „Trzy mapy Polski”, Autor – Babirecki Jan (1855-1902), współautor – Druk – Litografia Karola Kranikowskiego (Kraków), Wydawca – Gebethner i Wolff, Sygnatura – ZZK 13 416, źródło – Biblioteka Narodowa, domena publiczna

Zdjęcie: Portret Anny Jagiellonki w stroju koronacyjnym, autor: Marcin Kober /1550-1598/, data: 1576, zbiór: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zdjęcia:

Portret króla Stefana Batorego na obrazie Marcina Kobera – 1583 rok, źródło: Muzeum Lubelskie z Lublinie, fotograf: praca własna – Artinpl, za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Portret Anny Jagiellonki w stroju koronacyjnym, autor: Marcin Kober /1550-1598/, data: 1576, zbiór: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Scroll to Top