KARTKA Z KALENDARZA – 15 GRUDNIA

15 grudnia 1961 roku sąd w Jerozolimie po kilkumiesięcznym procesie skazał na karę śmierci Adolfa Eichmanna. Wyrok wykonano w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1962 roku, po tym jak Sąd Najwyższy utrzymał wyrok śmierci, a prezydent Izraela odmówił zastosowania wobec Eichmanna prawa łaski.

Adolf Eichmann podczas procesu w Jerozolimie, źródło: Instytut Pamięci Narodowej/ portal przystanekhistoria.pl

Adolf Eichmann po ucieczce z Niemiec ukrywał się przez wiele lat w Argentynie, gdzie został wytropiony przez łowców nazistów, a następnie porwany przez agentów izraelskiego Mossadu 11 maja 1960 roku i przewieziony do Izraela. W niecały rok później 11 kwietnia 1961 roku rozpoczął się jego proces w Jerozolimie. Mimo że Eichmann formalnie nie zajmował eksponowanych stanowisk, specjalizował się w problematyce żydowskiej. Był między innymi kierownikiem referatu B4 w IV Departamencie Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), jak również uczestniczył i spisywał protokół podczas konferencji w Wannsee z udziałem Reinharda Heydricha – szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, gdzie omówiono kwestię „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” w Europie.

Eichmann za część zbrodni wobec Żydów odpowiadał jednak osobiście, koordynując deportację europejskich Żydów do obozów zagłady w okupowanej przez Niemcy Polski, zaś w 1944 roku nadzorował deportację węgierskiej Żydów do obozu w Auschwitz.

Po wojnie Adolf Eichmann jak wielu zbrodniarzy wojennych uciekło przed sprawiedliwością do Ameryki Południowej. Osiedlając się w Argentynie żył pod fałszywym nazwiskiem – Ricardo Clemente. Tam w 1960 roku został wytropiony przez agentów izraelskiego Mosadu, którzy dzięki uzyskanym informacjom od niemieckiego prokuratora Fritza Bauera, odnaleźli i zdecydowali się porwać Eichmanna oraz przewieźć go do Izraela, gdzie stanął przed sądem.

Proces Eichmanna rozpoczął się 11 kwietnia 1961 roku w Jerozolimie, a zakończył wydaniem wyroku 15 grudnia 1961 roku. Eichmanna uznano winnym zbrodni przeciwko ludności żydowskiej, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych, a także przynależności do zbrodniczych organizacji. Wobec odrzucenia apelacji obrońcy przez Sąd Najwyższy i nie skorzystaniu z prawa łaski wobec oskarżonego przez prezydenta Izraela, w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1962 roku Adolf Eichmann został powieszony.

Scroll to Top