KARTKA Z KALENDARZA – 12 CZERWCA

12 czerwca 1908 roku urodził się Otto Skorzeny, niemiecki komandos, oficer SS, biorący udział w uwolnieniu dyktatora Włoch Benito Mussoliniego, dowódca komandosów podczas operacji w Ardenach w grudniu 1944 roku.

Ulubieniec Adolfa Hitlera, wykorzystywany w propagandzie nazistowskiej w chwili załamywania się potęgi III Rzeszy, autor i wykonawca spektakularnych akcji specjalnych we Włoszech, na Węgrzech i w Ardenach. Otto Skorzeny to jedna z najbardziej znanych postaci II wojny światowej.

Otto Skorzeny i Benito Mussolini w chwilę po opanowaniu hotelu na górze Gran Sasso d`Italia, 12 września 1943, źródło: na licencji Creative Commons Bundesarchiv, Bild 101I-567-1503C-15 / Toni Schneiders / CC-BY-SA 3.0

Skorzeny brał udział w operacji „Eiche”, której celem było uwolnienie dyktatora Włoch Benito Mussoliniego. Akcji ta uczyniła ze Skorzenego pierwszego komandosa III Rzeszy.

Przeprowadzona 12 września 1943 roku akcja na górze Gran Sasso d`Italia będącej najwyższym masywem włoskich Apeninów /2912 m n.p.m./ stała się znana w całej Europie, a jej głównym bohaterem propaganda nazistowska uczyniła Skorzenego. Od tej chwili dla Niemców wysoki, prawie dwumetrowy SS-man stał się bohaterem i idolem, zaś Hitler zaczął mu powierzać kolejne zadania i misje, które miały odwrócić bieg II wojny światowej. Tak miało być między innymi z akcją w Teheranie pod nazwą „Weitsprung” – Długi skok. Jej celem był zamach na uczestników konferencji w Teheranie, gdzie mieli się spotkać Churchill, Stalin i Roosevelt.

Skorzeny był również zaangażowany w operację „Panzerfaust” – akcję mającą na celu aresztowanie węgierskiego przywódcy admirała Miklosa Horthego, który planował przejście na stronę Związku Radzieckiego. Brał również czynny udział w operacji w Ardenach, gdzie jego komandosi prowadzili akcje dywersyjne na tyłach wojsk amerykańskich.

Po II wojnie światowej Skorzeny uciekł do Hiszpanii, gdzie osiedlił się w Madrycie i tam prowadził interesy, które pozwoliły mu na dostatnie życie. Podróżował do Włoch, Argentyny, gdzie został przyjęty z wielkim szacunkiem przez Perona, nawiązał kontakty z działaczami arabskimi, dążącymi do zniszczenia Izraela, ale również z byłym szefem wywiadu Hitlera na froncie wschodnim – gen. Reinhardem Gehlenem, który pracował dla CIA. Tak więc powojenne lata Otto Skorzenego /zmarł w 1975 roku w Madrycie/ są równie interesujące, jak okres II wojny światowej, który wyniósł Skorzenego do miana herosa.

Po 1945 roku wielu byłych oficerów III Rzeszy obnażało dokonania Skorzenego. Wśród nich był między innymi Otto Harald Mors, major Luftwaffe, który negował bohaterskie czyny Skorzenego, wspominając po wielu latach:

„To jednostka spadochronowa zaplanowała i przeprowadziła operację /na Gran Sasso/. Ale przez ponad czterdzieści lat całą chwałę przypisywano Skorzenemu. Jego wersja brzmi jak bajka. W rzeczywistości Skorzeny i jego koledzy polecieli jako pasażerowie, oddziałem dowodził Berlepsch”

Tym samym postać Otto Skorzenego do dziś budzi nie tylko emocje, ale jest pełna tajemnic. Zwłaszcza powojenne losy Skorzenego są dowodem na to, że miał wpływy w wielu środowiskach sprzyjającym byłym nazistom.

Scroll to Top