Frýdlant – zamek otwarty dla turystów już w 1801 roku

Znajdujący się w północnych Czechach, tuż przy granicy z Polską, zamek Frýdlant uważany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów turystycznych w Europie Śródkowej. Zamek wznosi się na bazaltowej skale nad rzekę Smědá, a jego bogata historia, piękne wnętrza oraz fakt, że został otwarty dla turystów już w 1801 roku, czyni go pierwszym muzeum zamkowym w Europie Środkowej.

Frýdlant – zamek otwarty dla turystów już w 1801 roku

Zamek wybudowano w połowie XIII wieku, a jego pierwszymi właścicielam byli przedstawiciele rodu Ronovci, którym posiadłość odebrał król czeski Przemysław Ottokar II i sprzedał w 1278 roku Rudolfowi Biberštejnowi. Przedstawiciele tego rodu znacząco rozbudowali zamek przystosowując go do obrony, co zdało egzamin podczas wojen husyckich. Po Bibrštejnach zamek w latach 1558–1620 przeszedł w ręce rodu Redernów, którzy przystąpili do jego przebudowy na zamek renesansowy, dobudowując również kaplicę. 

W latach 1622 – 1634 zamek Frýdlant zakuił Albrecht Wallenstein, po śmierci którego przeszedł w ręcę Gallasów i Clam – Gallasów, pozostając pod ich władaniem aż do 1945 roku. Ich panowanie na zamku to czasy rozbudowy zamku o nowe skrzydło i obronne bastiony, ale także okres zniszczeń dokonanych przez wojska saskie oraz szwedzkie.

W 1801 roku Clam-Gallasowie otworzyli część zamku dla zwiedzających, tym samym zamek stał się pierwszym muzeum zamkowym w Europie Środkowej

Warto podkreślić, że w 1801 roku Clam-Gallasowie otworzyli część zamku dla zwiedzających, tym samym zamek stał się pierwszym muzeum zamkowym w Europie Środkowej.

Dzisiaj na zamku Frýdlant można zwiedzać nie tylko piękne wnętrza, w których znajduje się bogata kolekcja mebli, broni, fajek, unikatowe biuro władz, pokój dziecięcy, ale również zamkowa łazienka oraz kuchnia. Więcej o możliwości zwiedzania zamku na stronie – https://www.zamek-frydlant.cz/pl

Scroll to Top