Zabytkowy dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej – Chebziu

Czytelnia, sala animacyjna i poczekalnia dla podróżnych. A to wszystko w budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu, który po przeprowadzonej rewitalizacji w 2018 roku nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale pełni również dodatkową funkcję. W obiekcie będącym częścią zespołu stacyjnego z lat 1897 – 1899 powstała główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, gdzie czekając na pociąg możemy zagłębić się w ulubioną lekturę.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej – Chebziu, fot. Tomasz Sanecki

Wybudowany pod koniec XIX wieku dworzec był nowoczesny jak na swoje czasy. Wzorowany na budownictwie przemysłowym ma własny taras, a ceglana elewacja z odsłoniętą konstrukcją stalową zawiera dekoracyjne elementy z cegły licowej. Warto dodać, że na początku XX wieku w skład zespołu stacyjnego wchodziły oprócz dworca kolejowego również perony, poczta, budynek administracyjny i warsztatu.

Dworzec w latach 1900-1902 oraz 1902-1906 był rozbudowywany osiągając dzisiejszy stan. Budynek pełni od ponad 100 lat funkcję dworca kolejowego, z którego dzisiaj korzystają pasażerowie linii kolejowej łączącej Katowice z Rudą Śląską, Zabrzem i Gliwicami.

Dworzec w Rudzie Śląskiej Chebziu to jeden z najważniejszych zabytków Rudy Śląskiej, będący jednym z jej symboli rozwoju, podobnie jak wielki piec „Huty Pokój” z 1968 roku.

Adres:
41-708 Ruda Śląska
ul. Dworcowa 8.

Scroll to Top