Maciej Bartków „Tajemnica Szybu Południowego”

Bytom to jedno z najbardziej tajemniczych miast Górnego Śląska. Nie brakuje w nim tajemniczych schronów, tuneli, a także podziemnych przejść. Jedną z nich jest pozostającą do dziś tajemnica szybu południowego byłej kopalni Miechowice. Próbował ją odkryć, a także przybliżyć jej losy czytelnikom Maciej Bartków, który w swojej publikacji „Tajemnica Szybu Południowego” przedstawił kilka hipotez dotyczących możliwości jej wykorzystania przez wycofujące się z Górnego Śląska wojska niemieckie.

Książkę po raz pierwszy przeczytałem w 2012 roku. Teraz ponownie ją otrzymałem od Bartosza Rdułtowskiego – szefa Wydawnictwa Technol, które publikuje książki poświęcone tajemnicom II wojny światowej. Postanowiłem odświeżyć sobie wiedzę na temat szybu południowego i jeszcze raz sięgnąć po pracę Macieja Bartkowa. Recenzja jest tego owocem. Mam także nadzieję, że recenzja zaciekawi miłośników tajemnic II wojny światowej i Bytomia do odwiedzenia miasta. Przytoczone powyżej słowa dotyczące licznych tajemnic, które kryją podziemia Bytomia są faktem, a wiele z nich wciąż czeka na odkrycie.

Na samym początku swojej pracy autor przedstawił czytelnikowi rys historyczny kopalni Miechowice, a także okoliczności powstania szybu południowego, który dzisiaj wzbudza tak wiele sensacji. Dowiadujemy się tutaj nie tylko kiedy powstała kopalnia, i szyb, ale także do kogo należała, jakie były jej przedwojenne losy oraz jaką rolę pełniła podczas II wojny światowej. W kolejnych rozdziałach Maciej Bartków analizuje już hipotezy dotyczące skarbów, jakie Niemcy mieli ukryć w szybie południowym. Autor wprowadzając czytelnika w wir wydarzeń przytoczył relacje świadków, dziennikarzy, a także pasjonatów historii Bytomia odnośnie szybu południowego. Pierwsze wzmianki o tajemnicach tam ukrytych pojawiły się już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Kolejne lata to odkrywanie kolejnych ciekawostek związanych z szybem. Czterema z nich postanowił zająć się Maciej Bartków, a są nimi hipotezy dotyczące ukrycia w szybie południowym: dokumentów katowickiego Gestapo, dzieł sztuki zarabowanych między innymi ze śląskich muzeów, złota rabowanego przez nazistowskich dygnitarzy i SS. Ostatnią hipotezą jest próba odpowiedzi na pytanie: Czy w kopalni Miechowice istniała tajna fabryka, w której Niemcy pracowali nad tajną bronią?

W dalszej części swojej publikacji bytomski pasjonat historii próbuje odpowiedzieć na pytania związane z tzw. strażnikami tajemnic. Czy również w Miechowicach pozostawiono kogoś lub kilka osób, które miały strzec wejścia do szybu południowego, aby nikt nigdy nie wydobył tego co się tam znajdowało lub nadal znajduje? Ważną kwestią poruszoną przez autora jest także los przymusowych robotników, którzy pracowali w kopalni Miechowice. Na zakończenie Maciej Bartków prezentuje obszerną relację z podjętych badań eksploracyjnych w nieczynnym szybie południowym. Zdjęcia, mapy, szkice, a także relacje świadków oraz osób próbujących odkryć tajemnicę szybu pokazują czytelnikowi jak autor książki krok po kroku próbował znaleźć odpowiedzi na zadane w pracy pytania. Czy znalazł je wszystkie?

Polecam każdemu historykowi, ale także pasjonatom historii oraz miłośnikom zagadek II wojny światowej publikację Macieja Bartkowa. „Tajemnica Szybu Południowego” z pewnością jest książką, która zaciekawi każdego, kto poszukuje tajemnic III Rzeszy Niemieckiej. A jak się okazuje nie mają one związku tylko z Dolnym Śląskiem. Również w Bytomiu, jednym z największych i najważniejszych miast Górnego Śląska wciąż ukryte są sekrety nazistów.

Autor: Maciej Bartków;
Tytuł”: „Tajemnica Szybu Południowego”;
Seria: Militarne sekrety;
Wydawca: Wydawnictwo Technol;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2012;
Liczba stron: 164;
Cena: 24,15 zł;

Wyjątkowo Polecam!!! Świetna publikacja!!!