KARTKA Z KALENDARZA – 7 LUTEGO

7 lutego 1979 roku zmarł podczas kąpieli w morzu koło Bertioga, w Brazylii Josef Mengele, zwany „Aniołem Śmierci”, lekarz z Auschwitz, odpowiedzialny za masowe ludobójstwo i eksperymenty na więźniach obozu.

Od lewej: Richard Baer, Josef Mengele i Rudolf Hoess w Auschwitz, 1944 rok, fotografia: Karl-Friedrich Höcker z Yad Vashem, domena publiczna

Anioł śmierci” jak określany był w Auschwitz Mengele, gdzie prowadził makabryczne eksperymenty na ludziach, a zwłaszcza bliźniakach, nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie, umykając całe życie sprawiedliwości. To właśnie tam od maja 1943 roku do stycznia 1945 roku Josef Mengele przeprowadzał swoje makabryczne doświadczenia. Josef Mengele opuścił Auschwitz na dziesięć dni przed nadejściem Armii Czerwonej, uciekając do obozu w Gross Rosen, gdzie również prowadzono badania – nad bronią bakteriologiczną z wykorzystaniem radzieckich jeńców. Z obozu w Gros Rosen Mengele dość szybko wyjechał podążając na zachód, w obawie przed zbliżającymi się Sowietami.

Po aresztowaniu przez Amerykanów, mimo że od kwietnia 1945 roku figurował na liście zbrodniarzy wojennych, nikt nie zainteresował się Aniołem Śmierci, którego być może uchronił fakt, że nie pozwolił sobie wytatuować grupy krwi i znaku SS. Dość szybko zwolniony z obozu dzięki pomocy byłych nazistów pod fałszywym nazwiskiem rozpoczął trwający od 1945 do 1979 r. „spektakl”, który wiązał się z nieustannym ukrywaniem. Łatka uciekiniera i człowieka najbardziej pooszukiwanego przez łowców nazistów pozostała do końca jego życia.

Scroll to Top