KARTKA Z KALENDARZA – 28 KWIETNIA

28 kwietnia 1945 roku rozstrzelano we Włoszech Benito Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.

Benito Mussolini był przywódcą faszystowskich Włoch. Zdobył władzę stając na czele powstałej w 1921 roku Narodowej Partii Faszystowskiej i doprowadzając do marszu na Rzym, dzięki któremu została mu powierzona funkcja premiera w 1922 roku.

Rządy Benito Mussoliniego miały charakter dyktatorski. Jedyną legalną partią była Narodowa Partia Faszystowska, a sam Mussolini przyjął tytuł Duce – wodza. Jego polityka zagraniczna opierała się na współpracy z nazistowskimi Niemcami, od których Włochy z biegiem czasu zaczęły się uzależniać. Mussolini dążący do wskrzeszenia dawnego Imperium Rzymskiego dokonywał kolejnych podbojów, jak Abisynię w Afryce Wschodniej. Przystąpił do II wojny światowej po stronie III Rzeszy atakując Francję i wypowiadając wojnę Wielkiej Brytanii. Niepowodzeniem wojsk włoskich zakończył się podbój Grecji i Egiptu, gdzie Włochów ratowały jednostki niemieckie.

W 1943 roku wraz z ponoszonymi klęskami w Afryce Północnej, gdzie rozbite zostały wojska włoskie i niemieckie – Deutsches Afrikakorps, a także lądowaniu aliantów w Sycylii w 1943 roku, doprowadziło to do upadku dyktatury Mussoliniego we Włoszech. 25 lipca 1943 roku nastąpił przewrót dokonany przez Wielką Radę Faszystowską. Mussolini nie tylko został pozbawiony władzy, ale również uwięziony. Władzę przejął marszałek Pietro Badoglio, który ogłosił zawieszenie broni między aliantami a Królestwem Włoch.

Mussolini nie pozostał jednak bez pomocy, którą udzielił mu przywódca Rzeszy – Adolf Hitler. Uwięziony Duce na na górze Gran Sasso d`Italia będącej najwyższym masywem włoskich Apeninów /2912 m n.p.m./, został uwolniony w ramach operacji „Eiche”. Komandosi niemieccy uwolnili Mussoliniego, który stanął na czele Włoskiej Republiki Socjalnej. Kiedy jednak wojska niemiecki zaczęły trafić kontrolę nad resztkami Włoch, Duce wraz ze swoją kochanką Clarą Petacci próbował uciec do Szwajcarii. Schwytany przez partyzantów został 28 kwietnia 1945 roku w Giulino di Mezzegra rozstrzelany, a jego ciało powieszono głową w dół na stacji benzynowej w Mediolanie.

Zdjęcia:

Przywódca faszystowskich Włoch Benito Mussolini (z lewej) w towarzystwie marszałka włoskiego Rodolfo Graziani’ego (trzeci z lewej) i włoskiego generała, dowódcy dywizji „Monte Rosa” Carloni’ego (drugi z lewej) przechodzi przed frontem włoskiej dywizji, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Data wydarzenia: 1944-07-16 – 1944-07-20, Autor: Hamann, Sygnatura: 2-17024;

Benito Mussolini – dyktator Włoch – fotografia portretowa zamieszczona w prasie z okazji jego sześćdziesiatej rocznicy urodzin, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 2-16770, domena publiczna;

Włochy wypowiadają wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. Benito Mussolini przemawia z balkonu Pałacu Weneckiego w Rzymie, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 10 czerwca 1940 roku, Sygnatura: 2-16783, domena publiczna.

Scroll to Top