27 kwietnia 1920 roku polskie wojska, w składzie których była Flotylla Pińska Rzecznej Marynarki Wojennej RP, zajęły miasto Czarnobyl na Ukrainie.
Czarnobyl wszystkim kojarzy się z największą na świecie katastrofą jądrową, która miała miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Miasto to jednak miało ogromne znaczenie w czasie wojny polsko-bolszewickiej, bowiem stanowiło kluczową zaporę dla wojsk polskich idących w stronę Kijowa w 1920 roku. Zdobycie Czarnobyla 27 kwietnia 1920 roku nie tylko otwarło drogę naszym wojskom w dalszym pochodzie na wschód, ale zabezpieczyło również linię rzek. Warto podkreślić, że w bitwie o Czarnobyl szczególną rolę odegrała Flotylla Pińska Rzecznej Marynarki Wojennej RP.




W 1920 roku Czarnobyl na Ukrainie był ważnym węzłem komunikacyjnym, ale również bazą Dnieprzańskiej Flotylii Wojennej. Przez port w mieście przepływało zaopatrzenie dla Armii Czerwonej, dlatego też do uderzenia na miasto wyznaczono nie tylko Grupę Kawalerii majora Jaworskiego stworzoną przez generała Władysława Sikorskiego, ale również Flotyllę Pińską, a polski atak wspierany był przez pułk artylerii ciężkiej.
Czarnobyl po cieżkich bojach został zdobyty przez Polaków 27 kwietnia, a w porcie zdobyto porzucone przez Rosjan: 6 okrętów i statków, 6 pogłębiarek, 8 łodzi motorowych oraz warsztaty portowe. Bitwa pod Czarnobylem była największym zwycięstwem w historii Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej RP. Na pamiątkę tego zwycięstwa na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie widniej napis: Czarnobyl 1920.
Zdjęcie:
Przemarsz wojsk podczas wojny polsko-bolszewickiej, Adres wydawniczy [1919-1920], odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym, Sygnatura: F.89982/I, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;
Mapa Rzeczypospolitej Polskiej z granicami zachodniemi i połn. zachodniemi, ustalonemi w Traktacie Wersalskim z Niemcami w dniu 28. czerwca 1919 r., Autor Wydawca: Zabiełło Jan, data: 1919, Mapy i Atlasy, Sygnatura: ZZK 22 403, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;
Monitory rzeczne i motorówki Flotylli Pińskiej – Monitory rzeczne ORP „Horodyszcze” i ORP „Warszawa” w porcie, Data wydarzenia: 1922 – 1931, Sygnatura: 1-W-2055-2, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;
Monitory rzeczne i motorówki Flotylli Pińskiej – Monitory rzeczne ORP „Horodyszcze” i ORP „Warszawa” na rzece Prypeci, Data wydarzenia: 1922 – 1931, Sygnatura: 1-W-2055-4, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.