KARTKA Z KALENDARZA – 18 CZERWCA

18 czerwca 1815 roku Napoleon Bonaparte doznał z rąk koalicji złożonej z Wielkiej Brytanii, Prus, Niderlandów oraz państw niemieckich klęskę pod Waterloo. Bitwa ta przesądziła o ostatecznym upadku Bonapartego.

Dla Napoleona Bonaparte, Cesarza Francuzów upokorzonego po kampanii w Rosji, a także przegranej pod Lipskiem i zesłaniu na Wyspę Elbę miała to być bitwa, która jeszcze raz mogła przywrócić świetność Cesarzowi i ponownie dokonać zmian na politycznej mapie Europy. Bitwa pod Waterloo 18 czerwca 1815 roku mimo śmiałego planu Napoleona Bonaparte zakończyła się jego porażką.

Waterloo jest symbolem nie tylko ostatecznej klęski Bonapartego, ale również upadku potęgi Francji, która już w XIX wieku nie odgrywała tak znaczącej roli, jak za czasów wielkiego Napoleona. Mimo dwukrotnej przewagi, jaką miał Wellington i Blücher nad wojskami francuskimi, również oni nie ustrzegli się błędów, które mogły zaważyć na losach bitwy. Wojska angielskie i pruskie pod wodzą księcia Wellingtona i feldmarszałka Blücher odniosły jednak zwycięstwo, kończąc ostatecznie epokę napoleońską w Europie.

Klęska cesarza Francuzów miała decydujący wpływ na jego sytuację. Zesłany na wyspę św. Heleny zmarł tam po sześcioletnim pobycie, 5 maja 1821 roku.

Zdjęcia:

Ostateczne wezwanie do poddania się – bitwa pod Waterloo 18 czerwca 1815 roku, autor: Robert Alexander Hillingford (1825–1904), źródło: za Wikimedia Commons, domena publiczna;

Napoleon pod Waterloo (1815), pocztówka z lat 1937 – 1939, Wydawca: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, Sygnatura: DŻS XII 8b/p.28/269, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna;

Bitwa pod Waterloo, pocztówka w lat 1905 – 1918, Wydawca: nakład J. Slusarski, Sygnatura: DŻS XII 8b/p.28/269, źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna.

Scroll to Top