KARTKA Z KALENDARZA – 1 MAJA

1 maja 1945 roku Magda Goebbels wraz z doktorem SS Ludwigiem Stumpfeggerem otruła sześcioro swoich dzieci. Po zamordowaniu dzieci razem z mężem Josephem Goebbelsem w ogrodzie Kancelarii Rzeszy popełnili samobójstwo.

Magda Goebbels razem z szóstką dzieci spędziła ostatnie dni w bunkrze pod Kancelarią. Żona ministra propagandy i oświecenia publicznego oraz ostatniego kanclerza III Rzeszy zaplanowała morderstwo swoich dzieci. Dzieci zostały najpierw otumanione środkiem nasennym, po czym Magda Goebbels podczas snu podała im kapsułki z cyjankiem potasu, powodując ich natychmiastową śmierć.

Po zamordowaniu dzieci Magda i Joseph udali się do ogrodów kancelarii. Wydarzenia, jakie się rozegrały w ostatnich chwilach małżeństwa Goebbelsów do dziś są owiane tajemnicą.

Według jednej z wersji Joseph zastrzelił najpierw Magdę, a później sam popełnił samobójstwo, zaś według innej wersji po zażyciu cyjanku potasu zostali zastrzeleni przez SS-mana. Ciała Magdy i Josepha Goebbelsów zostały po śmierci oblane benzyną i spalone. 2 maja zwęglone ciała Goebbelsów odnaleźli sowieccy żołnierze po zdobyciu bunkra Kancelarii III Rzeszy i potajemnie pochowane.

Warto dodać, że Goebbels miał szpotawą nogę – zespół stopy końsko-szpotawej, uniemożliwiający mu normalne chodzenie.

Z tego też powodu do końca życia nosił specjalną metalową obręcz na nodze i obuwie umożliwiające mu poruszanie się na krótszej nodze.

Tę metalową obręcz i obuwie jako trofeum przechowywali Rosjanie, którzy odnaleźli zwłoki Goebbelsa w ogrodzie Kancelarii Rzeszy 2 maja 1945 roku.

Zdjęcia:

Minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels wygłasza w Sylwestra przemówienie radiowe do narodu niemieckiego, data wydarzenia: 31 grudnia 1939 roku, Sygnatura: 2-12219, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

 Joseph Goebbels z wizytą w Generalnym Gubernatorstwie z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny. Widoczni: Joseph Goebbels (z lewej) i gubernator Hans Frank przed pałacem w Krzeszowicach, Data wydarzenia: 1 września 1940 roku, Sygnatura: 2-3388, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna;

Publiczność w loży podczas koncertu. Na pierwszym planie widoczny ambasador RP w Niemczech Józef Lipski podczas rozmowy z żoną Josepha Goebbelsa Magdą Goebbels, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, data wydarzenia: 26 kwietnia 1937 roku, sygnatura: 1-K-6592-3.

Scroll to Top