Książka Anne Garrels - "W kraju Putina"

Dwa lata po upadku ZSRR, kiedy nowa Rosja walczyła o przetrwanie,  Anne Garrels  była korespondentką w Moskwie. Szybko zauważyła, że podczas gdy cały kraj cierpi skutki upadku mocarstwa, stolica kwitnie.

Żeby mieć pełen obraz Rosji autorka postanawia wyjechać na prowincję. Wybiera Czelabińsk, oddalony o prawie 1800 kilometrów ośrodek militarno-przemysłowy. Obwód czelabiński, gdzie przez lata rozwijano radziecki program nuklearny to ziemia zachwycających jezior, nieczynnych fabryk, tajemniczych zamkniętych miast oraz najbardziej zanieczyszczonych na świecie miejsc.

„W kraju Putina” pokazuje realia życia w prawdziwej Rosji. Poznajemy przedsiębiorców wspinających się po szczeblach drabiny społecznej, zapalonych aktywistów na straży praw sierot i niepełnosprawnych dzieci oraz pretensjonalnych mafiosów. Towarzyszymy też zwykłym lekarzom i nauczycielom, próbującym walczyć z wszechobecnym łapownictwem  i niedbalstwem. Dzięki bliskim znajomościom z mieszkańcami regionu, autorka dociera do przyczyn powszechnej wśród Rosjan lojalności wobec Putina, właściwej nawet tym, którzy potępiają nadużycia władzy.

„Kto chce zrozumieć Rosję Putina, powinien sięgnąć po tę książkę. Anne Garrels zgłębia centralny region kraju oraz prezentuje różnorodne głosy Rosjan z prowincji. Próbuje w ten sposób wytłumaczyć, jak doszło do tego, że państwem rządzi cieszący się nieprzemijającą popularnością Putin.”

Bill Keller, redaktor naczelny The Marshall Project

Anne Garrels - pracowała jako korespondentka dla amerykańskiej publicznej rozgłośni radiowej NPR. Jest autorką książki Naked in Baghdad. W 2003 r. została uhonorowana nagrodą Courage in Journalism przyznawaną przez International Women’s Media Foundation oraz  nagrodą George’a Polka w kategorii reportaż radiowy.

Autot: Anne Garrels;

Tytuł: „W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji"

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;

Miejsce i rok wydania: Kraków 2017;

Liczba stron: 336;

Więcej tutaj