Zamek w Dobczycach. Główna rezydencja Sebastiana Lubomirskiego

Dobczyce, miasto w województwie małopolskim położone nad rzeką Rabą to świetne miejsce na wypoczynek. Znajdziemy tam bowiem nie tylko piękne ruiny średniowiecznego zamku, ale również Jezioro Dobczyckie, czyli sztuczny zbiornik wodny na rzece Rabie, gdzie atrakcją jest również otwarta dla zwiedzających zapora.

Zamek w Dobczycach. Główna rezydencja Sebastiana Lubomirskiego, fot. Tomasz Sanecki

Był odwiedzany przez Piastów i Jagiellonów

Początki zamku w Dobczycach sięgają prawdopodobnie XII wieku, zaś na początku XIII wieku powstała murowana strażnica chroniąca komorę celną na szlaku prowadzącym z Polski do Królestwa Węgier. Zamek został znacznie rozbudowany za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, jak również był miejscem często odwiedzanym przez polskich królów, między innymi ojca Kazimierza Wielkiego – Władysława Łokietka, zaś później króla Władysława Jagiełły z żoną Jadwigą, co zostało upamiętnione herbem Jagiellonów przed wejściem do kaplicy. Warto dodać, że zamek był także miejscem, gdzie wychowywani byli synowie Kazimierza Jagiellończyka.

Rezydencja Lubomirskich. Czasy świetności i upadku

Czasy świetności zamku to jednak okres przełomu XVI i XVII wieku kiedy właścicielem został Sebastian Lubomirski, żupnik krakowski i twórca potęgi rodu Lubomirskich. To właśnie Sebastian przebudował zamek, który stał się rezydencją rodu. Po Lubomirskich w połowie XVII wieku zamek przejęli Jordanowie, którzy wzmocnili mury zamkowe zarówno przed najazdem szwedzkim, jak również po nim czyli po 1655 roku. Wówczas zamek mimo najazdu szwedzkiego i wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego nieznacznie ucierpiał, jednak po drugim najeździe szwedzkim w 1702 roku miasto i zamek zostały zniszczone. Ostatecznie zamek został opuszczony pod koniec XVIII wieku, co skutkowało popadaniem w ruinę i rozbiórką murów.

Zamek, zapora i jezioro dzisiaj

Dopiero na początku XX wieku ruiny zamku objęto ochroną, zaś w w 1960 rozpoczęto prace archeologiczne i odbudowę części zamku, w której działa Muzeum Regionalne PTTK, a częściowo zrekonstruowane ruiny udostępniono turystom.

Obok zamku warto zobaczyć również Jezioro Dobczyckie oraz zaporę wodną, która powstała w 1986 roku. Jej długość to około 617 metrów, zaś Jezioro Dobczyckie utworzone poprzez spiętrzenie rzeki Raby ma powierzchnię około 10,7 km kw i pojemność około 127 mln msześć.

Więcej o zamku, cenach biletów i możliwości zwiedzania na stronie Muzeum Regionalnego PTTK Oddzial Dobczyce

Scroll to Top