Zamach na II RP. Elity na celowniku

Odradzająca się w 1918 roku Polska była dla milionów jej obywateli nadzieją na lepsze życie. Prawie cztery lata walki o granice odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej doprowadziło do powstania państwa, w którym obok siebie żyło wiele narodowości, między innymi: Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Litwini czy Żydzi. Wśród nich narastała niechęć wobec elit rządzących w kraju, który od początku powstania miał problemy ze stabilnością i musiał borykać się z wieloma problemami politycznymi, społecznymi i ekonomicznymi. To właśnie one były niejednokrotnie powodem zamachów, jakich nie brakowało w II RP. Kto był ich celem i z jakiego powodu próbowano targnąć się na życie przedstawicieli władzy opisał w swojej najnowszej publikacji popularyzator historii, dziennikarz i pisarz Remigiusz Piotrowski.

Autor książki przybliżając nam zamachy na wybranych urzędników państwowych w II Rzeczpospolitej Polskiej, tak naprawdę ukazuje nam stan ówczesnej Polski i zagrożenia z jakimi borykała się nasza ojczyzna i najważniejsi w niej politycy. Remigiusz Piotrowski skupił się na najgłośniejszych zamachach i próbach zamachu, między innymi: zamordowaniu w Zachęcie pierwszego prezydenta Polski – Gabriela Narutowicza, próbie zamachu na Józefa Piłsudskiego, drugiego prezydenta RP – Stanisława Wojciechowskiego czy ministra Bronisława Pierackiego.

Polski dziennikarz i pisarz analizując zamachy ukazuje nam, czym kierowali się zamachowcy. W przypadku próby zamachu na Piłsudskiego Piotrowski stwierdza, że ukraińscy nacjonaliści, którzy próbowali zabić Naczelnika Państwa sporo ryzykowali – nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim nieprzychylną reakcję Zachodu, zaś z drugiej strony w ich mniemaniu zabicie Piłsudskiego miało zwrócić uwagę Europy na sytuację w Galicji, gdzie trwał konflikt polsko – ukraiński. Z kolei w przypadku zabójstwa Józefa Bułak-Bałachowicza autor szczegółowo opisuje jakimi zagrożeniem był dla bolszewików, którzy w 1923 roku dokonali zamachu zabijając generała walczącego o wolną Białoruś. Remigiusz Piotrowicz analizując to morderstwo wskazuje, że zamach na Bułak – Bałachowicza wymierzony był w II Rzeczpospolitą bowiem nie tylko został przeprowadzony na terytorium Polski, ale miał motywy polityczne, a więc godził w bezpieczeństwo naszego kraju.

Autor poruszył także zamach na drugiego prezydenta Rzeczypospolitej – Stanisława Wojciechowskiego przeprowadzony rękoma ukraińskich nacjonalistów, zabójstwa – prezydenta Łodzi Mariana Cynarskiego dokonany przez bezrobotnego Adama Waleszczyka, polskiego polityka Tadeusza Hołowkę, który zamordowany został przez ukraińskich nacjonalistów czy Bolesława Pierackiego, również ofiarę ukraińskich nacjonalistów.

Piotrowicz analizując wszystkie zamachy zwraca także uwagę na fakt, że w głównej mierze przeprowadzane były one przez ukraińskich nacjonalistów czy inspirowane z Moskwy. W ten sposób nie tylko destabilizowali sytuację w Polsce, ale osłabiali jej pozycję na arenie międzynarodowej. Z kolei jeśli chodzi o zamachy dokonywane przez Polaków związane były one głównie z niespełnionymi ideałami II RP, które mieli Polacy po odzyskaniu niepodległości. Opisując zamachy w okresie II RP polski pisarz ukazał nam słabość systemu, jaki został stworzony po odzyskaniu niepodległości. Za jego niedoskonałość i popełnione błędy zapłaciło życiem wielu polskich polityków i wojskowych, ale nie sposób pominąć strat polskiego państwa, którego słabość została w pełni obnażona.

Remigiusz Piotrowski – popularyzator historii, dziennikarz i pisarza. Zadebiutował w 2013 roku książką „Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone”.

Autor: Remigiusz Piotrowski;
Tytuł: „Zamach na II RP. Elity na celowniku”;
Wydawca: Wydawnictwo PWN;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 366;
Cena: 39,20 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE