Zabić Pattona. Czy jego śmierć nie była przypadkowa?

Georg S. Patton należał do grona najlepszych amerykańskich generałów, który niewątpliwie przyczynił się do sukcesów aliantów na froncie zachodnim w Europie oraz w Afryce Północnej i we Włoszech. Był również jednym z najbardziej kontrowersyjnych oficerów II wojny światowej. Jego geniusz wojenny, zmysł taktyczny z jednej strony, ale również cięty język oraz szokujące wypowiedzi i zachowanie z drugiej strony, spowodowały, że w czasie wojny naraził się wielu wysoko postawionym osobom w armii i rządzie Stanów Zjednocznych. Patton nie obawiał się mówić tego, co myślał, jednak stał się pod koniec wojny niewygodny dla amerykańskich polityków, którzy chcieli utrzymać dobre relacje ze Związkiem Radzieckim.

Warto podkreślić, że Patton miał swój własny stosunek zarówno do Rosjan, jak również Brytyjczyków. Nie obawiał się mówić prawdy o swoim przełożonym generale Eisenhowerze, jak również sojusznikach. Jego 3. Armia odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad wojskami Wehrmachtu na froncie zachodnim, a jednak mimo to, że należał do najzdolniejszych generałów, którego obawiali się niemieccy dowódcy, dowództwo amerykańskie dość szybko pozbyło się Pattona i odebrało mu dowództwo. Czy zatem jego śmierć nie była przypadkowa? Dlaczego doszło do tajemniczego wypadku, którego skutkiem był śmierć Georga S. Pattona? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w swojej książce Bill O`Reilly z telewizji Fox News oraz historyk Martin Dugard w książce „Zabić Pattona”.

Publikacja „Zabić Pattona” to nie tylko próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego doszło do tajemniczego wypadku, którego efektem była śmierć Georga Pattona?, ale również: Dlaczego nie postawiono zarzutów osobom odpowiedzialnych za wypadek? Jak to możliwe, że zaginął oficjalny raport z wypadku? oraz Dlaczego bez echa przeszło wydarzenie mające miejsce w 1979 roku, gdy jeden amerykańskich agentów przyznał się do udziału w zamachu? Odpowiedzi na te pytania wciąż brak, jednak autorzy książki przybliżając nam postać Pattona w końcówce wojny, starają się dowieść, że jeden z najlepszych generałów II wojny światowej zagrażał wielu wpływowym politykom i wojskowym na świecie.

 

W pracy Billa O`Reill`ego i Martina Dugarda dowiadujemy się nie tylko, że od czasu lądowaniu we Francji w czerwcu 1944 roku do początku sierpnia 1944 roku, 3. Armia Pattona zabiła więcej żołnierzy nieprzyjaciela, zdobyła większe terytorium i poniosła mniejsze straty w czasie walk niż jakikolwiek oddział w Europie, ale przede wszystkim, że George Patton był posyłany zawsze tam, gdzie istniał problem, który należało jak najszybciej rozwiązać. I ten problem zawsze Patton rozwiązywał, rozbijając po kolei jednostki niemiecki, a jego 3. Armia parła w stronę granic III Rzeszy Niemieckiej. Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że autorzy ukazują relację między sojusznikami - politykami i sojusznikami - dowódcami wojskowymi. Widoczna jest rywalizacja, ale również niechęć Pattona do Bernarda Law Montgomerego, ale również ukazany jest stosunek Pattona do Eisenhowera, którego uważał za słabego wodza. Autorzy poruszają także wiele wątków politycznych.

Ukazują fakty związane ze zdradą Zachodu wobec Polski i innych państw Europy Wschodniej i Środkowo - Wschodniej, które po wojnie miały znaleźć się w rękach Stalina, ukazują zbrodnię stalinowską na polskich oficerach w Katyniu i innych miejscach kaźni, obozach zagłady w Auschwitz i innych miejscach niemieckich zbrodni w okupowanej Polsce, wiedzy na ten temat, jaką posiadali alianci, gwałtach i zbrodniach, jakie popełniali sowieccy żołnierze, ale również przedstawiają fakty, w których widać jak na dłoni, że dla Stanów Zjednoczonych ważniejszy był sojusz z Związkiem Radzieckim i Stalinem, niż popieranie Churchilla i jego planów, które wiązały się z utrzymaniem potęgi kolonialnej na świecie. W 1944 roku już było wręcz widać, że Wielka Brytania z pewnością będzie wśród zwycięskich mocarstw, ale zdecydowanie na uboczu poza Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim, które po 1945 roku miały odgrywać kluczową rolę na świecie. Miejsca dla Churchilla i Wielkiej Brytanii w powojennym świecie według Rosvelta i Stalina nie było.

Sporo miejsca autorzy poświęcają walkom o Ardeny, ostatniej próbie zmiany wojennych losów III Rzeszy Niemieckiej, zbliżającej się klęsce Hitlera, ale również ogromnej roli Georga Pattona w klęskach, jakie ponosili Niemcy na froncie zachodnim. To dzięki Pattonowi Amerykanie posuwali się naprzód, zadziwiając świat szybkością i doskonałą taktyką, jaką stosował Patton. Z pewnością jego upór i zmysł taktyczny przynosiły mu sukcesy, które budziły zazdrość wśród brytyjskich i amerykańskich wyższych oficerów.

Najważniejszą jednak kwestią jest sprawa tajemniczego wypadku Georga Pattona. Czy Pattona zginął w wyniku gry wielkiej mocarstw, które chciały się pozbyć generała, mogącego zagrozić Rosjanom oraz politykom amerykańskim, którzy mieli zupełnie inne plany niż porywczy generał, podważający rolę ZSRR w powojennym świecie? George Patton publicznie okazywał swoją niechęć wobec Związku Radzieckiemu, uważając, że po wojnie, najważniejszych przeciwnikiem Stanów Zjednoczonych i wolnego świata będzie ZSRR i polityka Stalina, co nie podobało się przełożonym Pattona. Czy jednak to mogło być jedną z przyczyn jego śmierci? A może prawda leży gdzie indziej i prowadzi do Stanów Zjednoczonych? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć autorzy książki, którzy odkrywają dziwny splot wypadków, a mających na celu zatuszowanie przyczyn, jak się okazało, śmiertelnego wypadku Pattona.

Na zakończenie autorzy Bill O`Reilly z telewizji Fox News oraz historyk Martin Dugard wręcz nawołują do ponownego zbadania przez amerykańskich śledczych wypadku Pattona. Jest wiele znaków zapytania, które sugerują, że śmiertelny wypadek jednego z najlepszych, ale również niebezpiecznych politycznie generałów, nie był przypadkowy. Czy poznamy jednak kiedykolwiek prawdę o śmierci Georga S. Pattona? A może przez kolejne dziesięciolecia nikt nie zada trudnych pytań, związanych z jego śmiercią? Czas pokaże, czy prawda zwycięży i poznamy kolejną niewyjaśnioną tajemnicę II wojny światowej.

Autorzy: Bill O`Reilly oraz Martin Dugard;
Tytuł: „Zabić Pattona”;
Wydawca: Wydawnictwo Rebis;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020 rok;
Liczba stron: 388 stron;
Cena: 43,92 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie REBIS