Wielkie otwarcie schronu w Miechowicach już 4 czerwca!

4 czerwca o 10.00 otwarty zostanie schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Bytomiu – Miechowicach. Dwie godziny później, o 12.00 mieszkańcy Bytomia będą mogli zobaczyć efekty prac pasjonatów historii Bytomia i Miechowic, którzy prawie rok modernizowali podziemny schron.

Otwarcie schronu to nie tylko możliwość jego zwiedzenia i poznania historii wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Organizatorzy imprezy przygotowali dla zwiedzających obiekt niecodzienne efekty świetle i dźwiękowe*, a także inne atrakcje, w tym między innymi pokaz pojazdów militarnych. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz miasta, Wojska Polskiego, a także Policji oraz pasjonatów militariów z Kompanii Bytom.

Przypomnijmy, że informacje na temat schronu krążyły wśród mieszkańców Miechowic od lat. Świadkowie pamiętali miejsce jego ukrycia, znajdujące się na podwórku szkoły przy ul. Stolarzowickiej. Wiadomości te postanowili sprawdzić miłośnicy historii Bytomia i członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” Ireneusz Okoń i Andrzej Habraszka. Już pierwsze prace ręczne potwierdziły relacje świadków – na podwórku szkoły istniał przeciwlotniczy schron z czasów II wojny światowej.

Informacja o sensacyjnym odkryciu obiegła całą Polskę, a obiekt na terenie byłego Gimnazjum nr 13 od razu stał się wielką atrakcją. Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 50 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób – mówi Andrzej Habraszka, miłośnik historii Miechowic i inicjator modernizacji schronu. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.

To będzie dla nas wyjątkowa chwila. Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty zostanie dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Poświęcona jest styczniowi 1945 roku – mówi Ireneusz Okoń, miłośnik historii Miechowic, który zajmował się odrestaurowaniem schronu.

Zaprezentowane zostaną w niej zdjęcia upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Wejście do schronu znajduje się od ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach. Wstęp wolny!
 
Schron został wyremontowany przy współudziale Gminy Bytom.

*Uwaga zwiedzający obiekt!

Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających niecodzienne efekty świetle i dźwiękowe. Osoby, u których światło stroboskopowe może wywołać negatywne skutki zdrowotne proszone są o zrezygnowanie z wejścia do wnętrza w dniu 4 czerwca. Ponadto rodzice z małymi dziećmi będą mogły wejść do obiektu, jednak wówczas wyłączone zostaną efekty świetlne i dźwiękowe. Do wnętrza wpuszczane będą grupy 15-osobowe z przewodnikiem.
 
Fot. Tomasz Sanecki