Waterloo 1815 – Ostatnia bitwa Cesarza Francuzów

Dla Napoleona Bonapartego, Cesarza Francuzów upokorzonego po kampanii w Rosji, a także przegranej pod Lipskiem i zesłaniu na Wyspę Elbę miała to być bitwa, która jeszcze raz mogła przywrócić świetność Cesarzowi i ponownie dokonać zmian na politycznej mapie Europy.

Waterloo jest symbolem nie tylko ostatecznej klęski Bonapartego, ale również upadku potęgi Francji, która już w XIX wieku nie odgrywała tak znaczącej roli, jak za czasów wielkiego Napoleona. Dlaczego więc mimo iż Bonaparte zdawał sobie sprawę z przewagi wrogów przed kampanią w Belgii w 1815 roku zdecydował się ją rozpocząć? Co przesądziło o jego decyzji, a także jakie były przyczyny jego klęski pod Waterloo oraz czy wiemy kto go ostatecznie zawiódł na polu bitwy? Odpowiedzi na te pytania poznamy w publikacji Tomasza Malarskiego „Waterloo 1815. Ostatnia bitwa Cesarza Francuzów”.

Zanim polski historyk przeszedł do opisu bitwy z uwzględnieniem walczących stron, dowódców, liczby żołnierzy oraz dokładnym wyszczególnieniem najważniejszych etapów bitwy, pokrótce zawarł informacje dotyczące sytuacji politycznej w Europie w czasie Kongresu Wiedeńskiego, sprawy polskiej, jak również pozycji Francji w Europie za rządów Ludwika XVIII oraz szans Napoleona na powrót do ojczyzny, gdzie rządy Burbona z każdym miesiącem przynosiły coraz większe niezadowolenie we Francji. Najważniejszą jednak kwestią książki Tomasza Malarskiego jest całkowite ujęcie jednej z najważniejszych bitew w historii Europy, która zmieniła Stary Kontynent na blisko pół wieku.

W publikacji autor podejmuje nie tylko kwestię ucieczki z Elby i powrotu do Francji, gdzie Napoleon Bonaparte został przyjęty jak wyzwoliciel spod władzy Burbonów, ale również podejmuje analizę wyboru kampanii Cesarza Francuzów, który zdecydował się uderzyć na Belgię i tam mimo przewagi wojsk koalicji angielsko – pruskiej rozbić najpierw wojska pruskie Blüchera, a na końcu rozprawić się z armią księcia Wellingtona.

W kolejnych rozdziałach polski historyk porusza ważne aspekty bitwy związane z błędami dowódców i sztabu Napoleona Bonaparte, w tym również dowódców polskich wchodzących w skład wojsk cesarskich, ale również fatalnych błędów francuskich marszałków, które niewątpliwie przyczyniły się do klęski Cesarza Francuzów. Warto podkreślić, że Tomasz Malarski analizuje również plan bitwy, jaką wydał Bonaparte wojskom angielsko – pruskim pod Waterloo. Zgodnie z rozważaniami polskiego historyka plan cesarza był nie tylko śmiały, ale również ryzykowny, a jednak po głębszej analizie jedyny, jaki mógł wówczas przyjąć. Mimo dwukrotnej przewagi, jaką miał Wellington i Blücher nad wojskami francuskimi, również oni nie ustrzegli się błędów, które mogły zaważyć na losach bitwy.

Czytelnika z pewnością zafascynują dokładne opisy bitew i potyczek pod Quatre Bras, Ligny i Mont Saint Jean, które poprzedziły główne starcie pod Waterloo. Autor ukazuje nam szczegóły podejmowanych decyzji, zwrotów akcji, jak również błędów, które zadecydowały o klęsce Napoleona Bonaparte. Wiele interesujących informacji zawiera również zakończenie, w którym autor pokrótce opisał ostatnie lata życia wielkiego cesarza oraz zaprezentował polski szwadron Napoleona, który towarzyszył mu zarówno podczas pobytowi na Elbie, jak również podczas powrotu do Francji i w bitwie pod Waterloo.

Książka Tomasza Malarskiego to z pewnością jedna z najlepszych pozycji, jakie odnoszą się do czasów Napoleona Bonaparte. Autor podejmując temat bitwy pod Waterloo z pewnością przybliży czytelnikom nie tylko ostatnią batalię Cesarza Francuzów, ale również wysiłki koalicji antynapoleońskiej, która za wszelką cenę próbowała powstrzymać ambicje wielkiego cesarza.

Autor: Tomasz Malarski;
Tytuł: „Waterloo 1815 – Ostatnia bitwa Cesarza Francuzów”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 247;
Cena: 16,18 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE

Zdjęcie - Napoleon w swoim gabinecie - Jacques-Louis David - Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie.