Marek Dudziak - "W poszukiwaniu Wunderwaffe"

Broń V 1 i V 2 były postrachem mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy na własnej skórze odczuli niszczycielską moc niemieckich rakiet. Osobą najbardziej kojarzoną z nimi był niemiecki naukowiec Werner von Braun, który odpowiadał się tylko za nazistowski program rakietowy, ale po II wojnie światowej walnie przyczynił się do sukcesów Stanów Zjednoczonych w podboju kosmosu.

Gdzie jednak produkowane były owiane tajemnicą niemieckie bronie V, czyli  Vergeltungswaffe – broń odwetowa? Dzisiaj już wiemy, że większość części produkowanych była na dzisiejszych ziemiach polskich, gdzie znajdowały się również ośrodki badawcze i poligony doświadczalne. Ich historię powstania, działalność, ale także miejsca związane z bronią V opisał tropiciel zagadek II wojny światowej – Marek Dudziak. Publikacja „W poszukiwaniu Wunderwaffe. Bronie V na ziemiach polskich” stanowi pierwsze całościowe opracowanie na ten temat.

Rakietowy program w Niemczech uruchomiony został już w latach trzydziestych XX wieku. Wraz z wybuchem wojny i brytyjskimi nalotami między innymi na Peenemünde program rakietowy został przeniesiony w głąb Polski – w rejon Blizny na terenach dzisiejszego województwa podkarpackiego. To tam Niemcy kontynuowali prace nad bronią V, gdzie był poligon szkolno – badawczy. Autor książki przybliża nam nie tylko te najważniejsze miejsca, ale również statystyki dotyczące ilości wyprodukowanych rakiet, ich wartości bojowej, liczby ofiar oraz najważniejsze dane techniczne broni V.

Marek Dudziak ukazuje nam również ośrodki szkoleniowe, poligony doświadczalne, docelowe kierunki lotu oraz miejsca upadku rakiet, zakłady produkcji, stanowiska radiolokacyjne i obserwacyjne, które wyznaczono w bardzo wielu lokalizacjach. Nie tylko tych najsłynniejszych, jak Blizna, Łeba, Bydgoszcz albo Zalesie koło Międzyzdrojów. lecz również tych mniej bądź wcale nieznanych /Koszalin, Grudziądz, Jelenia Góra/, niekiedy zlokalizowanych na uboczu - Sieniawka, Siemianowice Śląskie, Drawno czy Pustynia Błędowska w województwie śląskim. Poznajemy nie tylko naukowców, jak Wernera von Brauna, ale także innych związanych z programem rakietowym naukowców i wysokich rangą oficerów, mających pieczę nad nim – Waltera Dornbergera czy Hansa Kammlera.

Szczególnie interesujące są także opisy miejscowości, które związane były z programem rakietowym. Okazuje się, że na terenie dzisiejszej Polski jest ich kilkadziesiąt, rozsianych po całym kraju. Dudziak dzięki licznym ilustracjom pokazuje nam dawne i obecne zakłady, gdzie produkowano rakiety bądź części do nich, miejsca upadku rakiet, poligony doświadczalne oraz miejsca, w których dzisiaj można zapoznać się programem rakietowym Wernera von Brauna, jak między innymi Park Historyczny w Bliźnie czy Pomorskie Muzeum Wojskowe.

Autor prezentuje również kolekcję w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, szkice rysunków broni V, meldunki Armii Krajowej, zdjęcia miejsc związanych z programem rakietowym, a także mapy. Tym samym czytelnik otrzymuje szczegółowe informacje, które wprowadzą go w świat rakietowego programu, który miał zmienić bieg II wojny światowej. Jak się okazuje program ten był w większej części realizowany na dzisiejszym ziemiach polskich, a z książką Marka Dudziaka możemy poznać nie tylko miejsca, ale także tajemnice z nim związane.

Marek Dudziak - prawnik, wydawca, podróżnik oraz tropiciel tajemnic historii. Założyciel miesięcznika „Odkrywca”. Autor książek o niezwykłych i zagadkowych budowlach Dolnego Śląska, w tym „Zamek Czocha”.

Autor: Marek Dudziak;
Tytuł: „W poszukiwaniu Wunderwaffe. Bronie V na ziemiach polskich”
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2017;
Liczba stron: 239;
Cena: 35,90 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Wyjątkowo Polecam! Świetna publikacja!!!