Verdun – piekło na ziemi. Mija 102 lata od krwawej bitwy

18 grudnia 1916 roku zakończyła się jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej – bitwa pod Verdun. Trwająca ponad dziewięć miesięcy bitwa kosztowała życie około 700-800 tysięcy żołnierzy francuskich i niemieckich.

Bitwa pod Verdun rozpoczęła się 21 lutego 1916 roku i miała na celu wykrwawienie armii francuskiej. Mimo serii ataków, ogromnych strat, jakie poniosły obydwie walczące strony, twierdza Verdun pozostała w rękach Francuzów. „Piekło na ziemi” - jak mówiono o bitwie pod Verdun - doprowadziło do wykrwawienia się obydwu walczących stron. Dowódcy francuscy i niemieccy nie licząc się z ofiarami poświęcali kolejnych żołnierzy. Bitwa osłabiła walczące strony - Francja mimo obrony Verdun straciła zdolność do prowadzenia ofensywy, zaś Niemcy po nieudanej bitwie zrezygnowały z prowadzenia działań ofensywnych na froncie zachodnim.

Verdun to z jednej strony symbol wielkiego bohaterstwa i poświęcenia, ale też absurdalnej walki, która doprowadziła do rzezi walczących wojsk. Warto dodać, że niezdobytą twierdzę w 1916 roku wojska niemieckie zajęły w 1940 roku podczas wojny niemiecko – francuskiej.

Zdjęcie: Żołnierze francuscy w okopach w północno-wschodniej Francji, źródło: Library of Congress  za Wikimedia Commons.