U-Booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944 – Zagłada

Mimo że początek 1943 roku rozpoczął się dla U-Bootów, czyli niemieckich okrętów podwodnych obiecująco, już wkrótce musiały zmierzyć się z alianckimi inwazjami w rejonie Morza Śródziemnego. W latach 1943 – 1944 w tym rejonie alianci uderzyli na Sycylię w lipcu 1943, Salerno we wrześniu 1943, Anzio w styczniu 1944 oraz w południowej Francji w sierpniu 1944 roku. Dla u-bootów, które miały przeciwko sobie nie tylko alianckie okręty, ale również lotnictwo, pokrywające swym zasięgiem cały obszar Morza Śródziemnego i będące w stanie reagować błyskawicznie na obecność wrogich okrętów, okres ten był etapem, w którym Niemcy utracili przewagę w tym rejonie walk. Więcej U-Bootów zostało zatopionych, niż niemieckie okręty podwodne zniszczyły alianckich statków, a potwierdzeniem tego stanu jest fakt, że ze wszystkich oddelegowanych na Morze Śródziemne w latach 1941 – 1944 U-Bootów, żadnej z nich nie powrócił…

Publikacja Łukasza Grześkowiaka „U-Booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944. Zagłada”;, zajmującego się dziejami U-Bootów, to kolejna już książka poświęcona tematowi udziału U-Bootów w II wojnie światowej. Tym razem autor skupił się na walkach na Morzu Śródziemnym, gdzie w latach 1943 – 1944 doszło do decydujących walk, które rozstrzygały o wydarzeniach w tym rejonie Europy i Afryki. Nie tylko, jak wskazuje autor Niemcy nie mogli powstrzymać alianckich inwazji, ale również utracili swojego najważniejszego sojusznika w Europie – Włochy. Sytuacja na Morzu Śródziemnym doszła to tego stopnia, że dla U-Bootów nie lada wyzwaniem było przedostanie się w ten rejon, a mimo to większość jednostek przeszła Cieśninę Gibraltarską, która strzeżona była przez Brytyjczyków.

Warto podkreślić, że autor korzystając z materiałów archiwalnych, zarówno brytyjskich, jak i amerykańskich, ale również opinii ekspertów jak: Tadeusza Kasperskiego i Mariusza Borowiaka, ale również Lawrenca Patersona i Alexa Niestle, postarał się nie tylko opisać każde zatopienie lub trafienie alianckich jednostek, ale również zniszczenie niemieckich U-Bootów. Czytając książkę warto jednak mieć wiedzę na temat sytuacji politycznej w Europie w latach 1943 – 1944, bowiem autor całkowicie pominął tło polityczne toczonej wojny, a skupił się wyłącznie na działaniach bojowych.

Opisując w kolejnych działach publikacji sytuację na Morzu Śródziemnym, Łukasz Grześkowiak ukazuje nam również problemy, z jakimi borykały się U-Booty. Brak dostatecznie przygotowanych baz morskich, słabość Włoch – sojusznika III Rzeszy Niemieckiej, przewaga aliancka w powietrzu, a także słabość podwodnych okrętów w chwili działań inwazyjnych aliantów.

Ponadto autor wskazuje także na wprowadzane przez Niemców, ale również aliantów nowinki techniczne. Przykładem było wprowadzenie torpedy akustycznej T V Zaunkönig, które znane są jako tzw. „Strzyżyki”. Jak wskazuje Grześkowiak wprowadzono je do użycia zbyt późno, aby miały one wpływ na sytuację na Morzu Śródziemnym. Warto także dodać, że autor odnosi się również do sceptycyzmu Karla Dönitza - Wielkiego Admirała i głównodowodzącego flotą niemiecką, który uważał, że wysyłanie niemieckich okrętów podwodnych w rejon Morza Śródziemnego było błędem wobec zbyt dużych start, w stosunku do sukcesów, jakie osiągano tam w starciu z aliantami. Mimo to obecność U-Bootów w rejonie Morza Śródziemnego wiązała siły alianckie, których nie można było użyć w innych, zagrożonych rejonach czy operacjach przeprowadzanych przez aliantów.

Na co warto zwrócić uwagę to również fakt, że autor w szczegółowy sposób wskazuje na błędy niemieckiego dowództwa, ukazuje dokładne zestawienie U-Bootów w rejonie Morza Śródziemnego z uwzględnieniem nazwisk dowódców, dat wyjścia w morze, przynależności do flotylli, wyliczenia  morskich patroli, dni spędzone na Morzu Śródziemnym, a także ich sukcesy i porażki.

Dla historyków oraz pasjonatów II wojny światowej książka Łukasz Grześkowiaka z pewnością będzie stanowić cenny źródło informacji o sytuacji na Morzu Śródziemnym w decydującym momencie II wojny światowej, a więc okresie od 1943 do 1944 roku.

Autor: Łukasz Grześkowiak;
Tytuł: „U-Booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944. Zagłada”;
Wydawca: Wydawnictwo Fronda oraz Wydawnictwo ZonaZero;
Liczba stron: 615;
Cena: 59,90 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Fronda