Thomas Anderson - „Tygrys. Legendarny czołg”

Niemieckie, legendarne czołgi „Tygrys” są dzisiaj jednym z najbardziej znanych czołgów nie tylko okresu II wojny światowej, ale również w historii tego rodzaju broni. „Tygrysy”, które po raz pierwszy wzięły udział w walkach pod koniec 1942 roku wzbudziły respekt wśród przeciwników. Mimo że wyprodukowano ich zaledwie 1347 sztuk, czołg ten świadczył o przewadze techniki III Rzeszy Niemieckiej nad rywalami, którzy nie mogli pochwalić się takim „cudem techniki wojskowej”.

O tym jednak, że „Tygrysy” są dziś tak popularne miały wpływ nie tylko wspomnienia niemieckich pancerniaków, ale również ogromna ilość publikacji poświęcona tym czołgom. Kolejną pracę na ich temat opublikowało w 2017 roku Wydawnictwo RM, które w książce Thomasa Andersona „Tygrys. Legendarny czołg” prezentuje opis techniczny, siłę ognia, opancerzenie, mobilność, ale przede wszystkim bojowe osiągnięcia tej maszyny.

Publikacja licząca 280 stron w większości składa się z fotografii, w których autor nie tylko przedstawił wygląd „Tygrysów”, ale ich udział w działaniach bojowych. Warto dodać, że każda fotografia jest szczegółowo opisana i zawiera wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują nie tylko historyków, ale przede wszystkim znawców tematyki pancernej. Autor -  Thomas Anderson – to znawca niemieckich pojazdów opancerzonych z lat II wojny światowej, a dzięki wielu latom poświęconym na badania w archiwach wojskowych w Stanach Zjednoczonych i Niemczech potrafił zdobyć wiele cennych dokumentów, zdjęć i materiałów poświęconym broni pancernej. O swojej publikacji Anderson pisze:

„Przyświecał mi, jako autorowi, zamiar przedstawienia dziejów tego czołgu niemal wyłącznie na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych”

Autor opisuje szczegółowo archiwa w których udało mu się odnaleźć cenne zdjęcia i informacje, które ujęte zostały nie tylko w opisach technicznych i działań bojowych z wykorzystaniem „Tygrysów”, ale również w tabelach, gdzie porównuje różne rodzaje czołgów niemieckich. Co ważne Anderson prezentuje także niemieckie czołgi w latach trzydziestych, projekty czołgów i rozwój myśli technicznej, która prowadziła do udoskonalenia niemieckich wojsk pancernych.

W publikacji nie zabrakło też opisów oddziałów pancernych, mobilności „Tygrysów” i wojsk pancernych w okresie zimowym, siły ognia w tym ujęcie kwestii potężnego działa 8,8 cm, co zapewniało ogromną skuteczność niemieckich „Tygrysów”. Najciekawszymi dla czytelnika z pewnością będą tematy związane z udziałem „Tygrysów” w działaniach bojowych w Afryce Północnej, w operacji „Barbarossa”, czyli na froncie wschodnim, ale również przedstawiony przez autora udział wojsk pancernych w walkach na Węgrzech, a także w ostatnich dniach Rzeszy Niemieckiej w 1945 roku.

Thomas Anderson podjął również temat legendy „Tygrysa”, która wciąż żywa jest do dziś i wzbudza w wielu miłośnikach militariów emocje, tym bardziej, że niemieckie „Tygrysy”, które w 1942 roku pojawiły się na polach bitewnych Europy zmieniły oblicze wielu prowadzonych działań wojennych i miały znaczący udział w sukcesach niemieckich armii w Afryce Północnej i Rosji.

„Tygrys. Legendarny czołg” to książka, która z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników tego rodzaju broni, ale również historyków. Ta niezwykła monografia dzięki zawartości wielu niepublikowanych dotąd zdjęć z pewnością zyskała na wartości i jest cennym opracowaniem przybliżającym dzieje „Tygrysa”.

Autor: Thomas Anderson;
Tytuł: „Tygrys. Legendarny czołg”;
Wydawca: Wydawnictwo RM;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017;
Liczba stron: 280;
Cena: 29,99 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam!!!