Tutaj zaczęła się historia Bytomia - poznaj początki miasta

Dziewięć tablic poświęconych historii wzgórza i kościoła Świętej Małgorzaty stanęło wczoraj, 17 lipca na placu Rocha Szajcy /skwer przy wzgórzu Św. Małgorzatki/. Na ośmiu tablicach umieszczona została nie tylko historia kościoła na wzgórzu Świętej Małgorzaty, ale także opis dziejów samego wzgórza będącego kolebką naszego miasta.

Dziewiąta tablica przedstawia Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku. Tympanom znajdował się pierwotnie nad wejściem do kaplicy świętego Michała w opactwie ołbińskim we Wrocławiu. Po jego zburzeniu w XVI wieku fragmenty zachowanych detali zostały rozproszone po mieście. Podczas rozbiórki w 1962 roku pochodzących z XVIII wieku magazynów udało się odkryć tympanon.

Do dziś stanowi on jedyne zachowane przedstawienie pierwszej świątyni, jaka stanęła w bytomskim grodzie na wzgórzu Świętej Małgorzaty. Jest to także bezcenny zabytek architektury, jeden z czterech zachowanych w Polsce romańskich tympanonów fundacyjnych. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu.