Trwa odbudowa ruin oficyny pałacu w Miechowicach

Z każdym dniem postępują prace związane z odbudową ruin oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach. Mieszkańcy żywo interesują się robotami, jakie trwają w pałacu, tym bardziej, że efekty prac na zewnątrz już można oglądać.

Prace remontowe w pałacu Tiele-Wincklerów mają na celu odbudowę oficyny neogotyckiego pałacu. Do tej pory wykonano już większość robót murowych związanych z odtworzeniem części ścian, przemurowania, montaż belek i nadproży, a także odtworzono stropy na wszystkich kondygnacjach oraz zakończono roboty elewacyjne, m.in.: tynki, krenelaże oraz ornamenty architektoniczne. Ponadto wykonano również szyb windy, schody wewnątrz oficyny pałacu, pokrycie dachowe, sufity podwieszane, instalację odgromową, sanitarną i wodociągową oraz izolację ścian piwnicznych.

Warto dodać, że cały czas trwają intensywne roboty związane z wykonaniem wnętrzy oficyny pałacu. Do wykonania pozostały jeszcze między innymi: posadzki, podłogi, balustrady, stolarka okienna oraz wewnętrzne instalacje sanitarne, a także prace wykończeniowe klatek schodowych. Z kolei poza pałacem wykonawcy pozostała jeszcze do zrobienia kanalizacja deszczowa, chodniki i place, nasadzenie zieleni oraz mała architektura, w tym tablice informacyjne dotyczące historii pałacu Tiele-Wincklerów.

Przypomnijmy, że prace remontowe w pałacu Tiele-Wincklerów, gdzie swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa, mają na celu odbudowę oficyny neogotyckiego pałacu. Dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji, zachowany fragment budowli odzyska dawną świetność. Pałac ma stać się ośrodkiem kulturalnym, w którym będą odbywać się wystawy, koncerty, warsztaty edukacyjno-kulturalne oraz spotkania autorskie.

Remont pałacu obejmuje odbudowę oficyny, jej historycznej bryły i detali – na przykład krenelaży (zębatych zwieńczeń murów obronnych i baszt). Z kilku stron prowadzić będą do niej ścieżki, a wokół rumowiska powstaną place. Po renowacji wzdłuż dawnych murów zewnętrznych zostanie posadzony żywopłot, a obrys dawnych murów pałacu będzie widoczny z tarasu widokowego. Pojawią się także tablice informacyjne ze zdjęciami i historią budynku, który wraz z terenem będzie oświetlony.