W. Adam, O. Rühle - Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem

Bitwa pod Stalingradem zakończona 2 lutego 1943 roku kosztowała III Rzeszę Niemiecką utratę kilkuset tysięcy żołnierzy. W pierścieniu okrążenia znalazły się 22 dywizje niemieckie, w których walczyło ponad 300 tysięcy żołnierzy, dla których nie było nadziei. Mimo że nadal w nią wierzyli ich wódz Adolf Hitler spisał ich na straty.

O tym, jakie piekło przeżyli niemieccy żołnierze daleko od swojego domu, doskonale opowiada najnowsza publikacja Wydawnictwa Vesper - „Trudna decyzja – z Paulusem pod Stalingradem”. Książka to wspomnienia generała Wilhelma Adama, który ukazał cały bezsens prowadzonej operacji, zakończonej dla tysięcy żołnierzy Wehrmachtu śmiercią. Publikacja ma tym większe znaczenie, że nie jest to kolejna pozycja oparta na innych pracach, lecz źródło pochodzące od wyższego oficera Wehrmachtu, który był świadkiem najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Gdy powstawała książka generała Wilhelma Adama, był on już oficerem w armii Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Prezentując obraz bitwy pod Stalingradem autor nie zawahał się ukazać wszystkich mankamentów bitwy. Czytelnik z każdą kolejną stroną dowiaduje się o koszmarze bitwy pod Stalingradem, panującym chaosie, strachu, braku kompetentnych decyzji wyższych dowódców Wehrmachtu, a także błędach popełnionych przez dowództwo niemieckie. Co najważniejsze niemieccy żołnierzy nie tylko musieli stawić czoła zawziętości Rosjan, walczących o miasto Stalina – Stalingrad, ale najbardziej wiernemu sojusznikowi Wielkiej Rosji – zimie. To z nią zaczęli przegrywać niemieccy żołnierzy. Dochodzące do tego choroby, wszechobecny głód, brak lekarstw oraz jakiejkolwiek szansy na pomoc, doprowadził do zagłady 6. Armię feldmarszałka Friedricha Paulusa.

Wspomnienia gen. Wilhelma Adama to tragiczny obraz bitwy, która zmieniło bieg II wojny światowej i całej operacji Barbarossa – operacji ataku III Rzeszy Niemieckiej na Związek Radziecki. Krok po kroku, ze wszelkimi szczegółami, gen. Adam opisuje marsz ku Wołdze, szturm na miasto, jego nieustępliwą obronę przez Rosjan i wreszcie kontrofensywę i okrążenie 6. Armii przez armię rosyjską. Kocioł, w którym zostało zamkniętych kilkaset tysięcy niemieckich żołnierzy zmniejszał się z każdym dniem, aż do ostatecznej klęski, która nastąpiła 2 lutego 1943 roku.

Dzięki wspomnieniom generała Adama możemy więc zajrzeć do wnętrza 6. Armii pod Stalingradem, przyglądać się jej działaniom, a także poznać losy części niemieckich jeńców wojennych już po zakończeniu bitwy o Stalingrad. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to fakt, że wspomnienia Wilhelma Adama to relacja oficera, który jak wielu innych był idealnym wykonawcą rozkazów swoich przełożonych, wierzył w ideologię nazizmu i samego Adolfa Hitlera, jednak kiedy doszło do klęski, próbował się od wszystkiego odżegnywać.

Kolejną ważną kwestią, jaka pojawia się w publikacji to fakt, że feldmarszałek Paulus od pierwszych godzin radzieckiego kontrataku nie tylko nie przejawiał żadnej inicjatywy, ale czekał na rozkazy od swoich zwierzchników. Do dziś wielu historyków wojskowości zadaje sobie pytanie: Dlaczego Paulus trwał w bezsensownym położeniu i nie miał odwagi wyprowadzić, wbrew Hitlerowi, swojej armii ze Stalingradu? Wspomnienia generała Adama wiele w tej sprawie wyjaśniają i wnoszą nowe spojrzenie na jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej. Ciekawostką jest również fakt, jak łatwo naziści odnajdywali swoje miejsce w nowej rzeczywistości oraz jak łatwo potrafili odnaleźć się w komunistycznym świecie, gdzie służyli nowym panom, budując dla nich militarną potęgę, która znalazła sobie nowego wroga.

Polecam wszystkim znawcom II wojny światowej i historykom publikację Wydawnictwa Vesper - „Trudna decyzja – z Paulusem pod Stalingradem”. To prawdziwy obraz bitwy, która zniszczyła i odmieniła życie setek tysięcy żołnierzy oraz cywilów. Wspomnienia generała Wilhelma Adama to nie tylko źródło do badań nad bitwą pod Stalingradem, ale prawdziwa historia ludzkiego dramatu, który rozegrał się w najważniejszym momencie II wojny światowej.

Autor: Wilhelm Adam, Otto Rühle;
Tytuł: „Trudna decyzja – z Paulusem pod Stalingradem”;
Wydawca: Wydawnictwa Vesper;
Miejsce i rok wydania: Czerwonak 2017;
Liczba stron: 511;
Cena: 28 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Wyjątkowo Polecam! Rewelacyjna publikacja!!!

O bitwie pod Stalingradem:
Bitwa pod Stalingradem była jednym z największych i najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Nie tylko była jednym z największych zwycięstw Związku Radzieckiego, ale zmieniła bieg wojny. Data 2 lutego 1943 zapisała w historii ZSRR i II wojny światowej, jako przełomowe wydarzenie.  Do dziś wielu historyków wojskowości zastanawia się dlaczego Paulus nie skapitulował wcześniej lub nie próbował, wbrew Hitlerowi, wydostać się z stalingradzkiego kotła.

W pierścieniu okrążenia znalazły się 22 dywizje niemieckie, ponad 300 tys. żołnierzy, a mimo to Hitler wydał Paulusowi bezwzględny rozkaz utrzymania się nad Wołgą. 8 stycznia 1943 radzieckie dowództwo zaproponowało generałowi kapitulację, ale Paulus nie miał wyboru, wobec braku zgody Hitlera, musiał ją odrzucić. Trzy tygodnie później, 30 stycznia 1943 roku  gen. Friedrich von Paulus otrzymał od Adolfa Hitlera radiogram z informacją, że został awansowany do stopnia feldmarszałka. Hitler wierzył bowiem, że awans na najwyższy stopień wojskowy w Wehrmachcie, zmusi Paulusa do popełnienia samobójstwa. Ten jednak osłabiony chorobą, nie mogący się pogodzić z decyzją Hitlera o pozostanie w kotle, zdecydował się 31 stycznia 1943 roku poddać dowódcy 64. Armii – generałowi Szumiłowowi.

W niewoli radzieckiej Friedrich von Paulus pozostał do 1953 roku. Był między innymi jednym z najważniejszych świadków przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Do Niemiec powrócił w 1953 roku, gdzie osiadł na stałe w Niemieckiej Republice Demokratycznej, biorąc tam udział w tworzeniu wojsk lądowych. Paulus zmarł w Dreźnie, po wielomiesięcznej chorobie 1 lutego 1957 roku.