Tobruk 1941 – kampania w Afryce Północnej

Tobruk – portowe miasto w północno – wschodniej Libii, znajdujące się w regionie historycznym Cyrenajka było jednym z głównym celów walk brytyjsko – włosko – niemieckich w trakcie kampanii w Afryce Północnej w 1941 i 1942 roku. Walki o to miasto, w których wzięła udział między innymi Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich gen. bryg. Stanisława Kopańskiego miała kluczowe znaczenie dla operacji Deutsches Afrika Korps gen. Erwina Rommla, która dwukrotnie próbowała zdobyć ten ważny port w Libii.

Historię walk w 1941 roku opisał w rewelacyjnej publikacji „Tobruk 1941 – kampania w Afryce Północnej” Adalbert von Taysen, uczestnik kampanii w Afryce Północnej, dzięki któremu możemy zobaczyć od strony niemieckiego oficera jak wyglądały walki o Tobruk w 1941 roku, gdzie Brytyjczycy i Niemcy prowadzili wyniszczające i krwawe walki.

Wprowadzając czytelnika w wir wydarzeń w Afryce Północnej autor książki prezentuje najpierw sytuację geograficzną związaną z położeniem Tobruku, Cyrenajki, ale również libijskich pustyń, gdzie niemiecko – włoskie wojska starły się z Brytyjczykami. W kolejnym rozdziale Adalbert von Taysen skupił się już na pierwszej ofensywie brytyjskiej, która doprowadziła do upadku włoskiego Tobruku w dniach 21-22 stycznia 1941 roku. Opisując wydarzenia związane z walkami o Tobruk autor nawiązuje również do spotkania obu dyktatorów – Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego 19 i 20 stycznia na Obersalzbergu, gdzie oboje omawiali możliwość utrzymania Tobruku, który lada dzień upadł i znalazł się w rękach brytyjskich, jak również wkroczenia do akcji wojsk niemieckich, które pod wodzą generała Erwina Rommla, bohatera z kampanii francuskiej w 1940 roku, miały odmienić los wojsk włoskich w Libii.

Przybycie 10 lutego 1941 roku do Rzymu generała porucznika Erwina Rommla oraz podróż i zejście na ląd w Trypolisie 12 lutego miały zwiastować sukces na froncie w Afryce Północnej. Warto odnotować, że autor wprowadzając czytelnika w walki na froncie libijskim obala wiele mitów związanych z Deutsche Afrika Korps, w tym między innymi ten, że była to doborowa, świetnie wyszkolona i wyposażona jednostka. Jak pisze von Taysen Deutsche Afrika Korps była nowosformowaną jednostką złożoną z żołnierzy, którzy przeszli badania lekarskie pod kątem przydatności do warunków tropikalnych.

Mimo to jak opisuje w dalszej części swojej autor książki oddziały Rommla skutecznie potrafiły nie tylko przełamać brytyjskie pozycje, ale odzyskać Cyrenajkę. Przez Hitlera front w Afryce Północnej był uważany za drugorzędny, to jednak z opisów przytoczonych w publikacji czytelnik z pewnością dostrzeże, jak ważny był to obszar walk dla wojsk brytyjskich oraz z jakimi nadziejami wiązał Rommel zajęcie Tobruku i kolejnych miast północnej Afryki.

Zaciętość walk – w rejonie Cyrenajki, Ras el Mdauuar, pod Sollumem i przede wszystkim o twierdzę Tobruk – jakie są dokładnie pokazane w pracy Adalberta von Taysena – są dowodem na to, że walki w Afryce Północnej mogły przynieść jedno z rozstrzygnięć podczas II wojny światowej. Von Taysen analizując działania wojenne uwzględnił również warunki geograficzne i atmosferyczne, w jakich przyszło walczyć żołnierzom brytyjskim, niemieckim i włoskim. Nieodzowny upał w dzień, zimne noce, wszechobecne robactwo, choroby, brak wody pitnej miały ogromne znaczenie dla prowadzonych walk, a mimo tych niedogodności, jak opisuje autor książki, żadna ze stron nie chciała dać za wygraną, tracąc na pustyni tysiące żołnierzy, których pochłonął piasek.

Publikacja  Adalberta von Taysena dla znawców walk w Afryce Północnej i taktyki generała Erwina Rommla to lektura obowiązkowa. Książka ta również z pewnością zaciekawi historyków II wojny światowej, dla których jest to okazja do zapoznania się z historią walk w tym rejonie świata oczami oficera, który brał bezpośrednio w nich udział. To rewelacyjne źródło do badań nad operacją wojskową Rommla, który jawił się wówczas jako zbawca Włochów i nadzieja niemieckiej armii na odniesienie ostatecznego zwycięstwa.

Autor: Adalbert von Taysen;
Tytuł: Tobruk 1941. Kampania w Afryce Północnej;
Wydawca: Wydawnictwo Napoleon;
Miejsce i rok wydania: Oświęcim 2017;
Liczba stron: 288;
Cena: 51,99 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam! Świętna publikacja!!!