Christer Jörgensen - „Szpiedzy Hitlera – Tajna Armia”

Czy Hitler mógł wygrać II wojnę światową? Po lekturze książki Christera Jörgensena czytelnik otrzyma jasną odpowiedź – kategorycznie nie! Wywiad niemiecki, czyli Abwehra, na czele której stał Wilhelm Canaris, a także SD – Sicherheitsdienst kontrolowana przez Reinharda Heydricha nieustannie rywalizowały zamiast współpracować ze sobą. Zarówno Canaris, jak i Heydrich toczyli  wewnętrzną walką o wpływy w Niemczech, na co pozwalał im sam Hitler, dla którego ich rywalizacja była okazją do utrzymywania nad nimi kontroli.

W publikacji oprócz rywalizacji SD i Abwehry, autor prezentuje jak rozwijał się wywiad w Niemczech, jak wyglądał wywiad w innych krajach europejskich, w tym między innymi w: Wielkiej Brytanii, Polsce czy Rosji. Najważniejszą jednak kwestią poruszoną przez autora książki jest działalność niemieckiego wywiadu – jego sukcesy i porażki, a także błędy jakie popełniono, a za które III Rzesza Niemiecka musiała srogo zapłacić.

Jörgensen pokazuje nam rozległą sieć szpiegów, powiązań politycznych, spisków, zdrad, oszustw i działania na dwa fronty. Autor nie tylko zajmuje się niemieckimi szpiegami, stara się pokazać jak działali najlepsi szpiedzy w innych krajach. Świetnym przykładem jest tutaj polski „James Bond” - Jerzy Sosnowski, który stworzył w Berlinie rozległą siatkę wywiadowczą, dzięki której pozyskiwał materiały wywiadowcze z pierwszej ręki. To umożliwiło polskiemu wywiadowi na poznanie wielu tajemnic niemieckiej armii, w tym nawet plany ataku na Polskę.

Autor skupił się również na działaniach wywiadu niemieckiego przed zajęciem Austrii i Czechosłowacji, skutkom działalności Abwehry i SD wobec Związku Sowieckiego, ale również przedstawia szefów niemieckiego wywiadu, ich historię działalności, rywalizację między Canarisem i Heydrichem oraz początkowe sukcesy niemieckiego wywiadu, które przyczyniły się do zwycięstw zarówno na wschodzie, jak i zachodzie Europy.

W książce znajdziemy także wiele ciekawostek, jak między innymi uprowadzenie agentów brytyjskich w holenderskim Venlo, próbę porwania przedstawicieli rodziny królewskiej z Hiszpanii, próbę zamordowania przywódcy jugosłowiańskich partyzantów Josefa Broz Tito, jak również rolę Szwajcarii w walce wywiadów między aliantami a nazistami oraz jak niemieccy dygnitarze zaprzepaścili szansę poderwania Ukraińców do walki przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Christer Jörgensen wiele miejsca poświęcił również postaci Reinharda Gehlena - szefa Fremde Heere Ost – Wydziału Obce Armie Wschód. To dzięki niemu Wehrmacht otrzymywał wiele tajnych informacji dotyczących planów i ruchów wojsk sowieckich, dzięki czemu niemiecka armia parła naprzód w 1941 roku. To właśnie w wydziale Gehlena zajmowano się fałszowaniem dokumentów, szkolono agentów, przerzucano ich za linie wroga, gdzie podejmowali działania mające na celu zdobyć jak najwięcej informacji o przeciwniku.

Czytelnika z pewnością zainteresują również wątki związane z działalnością tzw. Czerwonej Orkiestry – sowieckich agentów pracujących w Niemczech, śmierci Reinharda Heydricha i Wilhelma Canarisa oraz przyczyny upadku niemieckiego wywiadu, który nie przegrał walki z wywiadem brytyjskim, amerykańskim czy sowieckim, ale z samym sobą.

Historycy, ale także czytelnicy interesujący się walką wywiadów i dziejami wywiadu w okresie II wojny światowej sięgając po publikację Christera Jörgensena z pewnością się nie zawiodą. Zawarte w niej ciekawostki i informacje z zakresu działalności i walki wywiadów przed i w trakcie II wojny światowej na pewno zainteresują każdego, kto sięgnie po tą pozycję książkową. Jako historyk oceniam pracę autora bardzo wysoko, tym bardziej, że zadał sobie również trud zamieszczenia wielu fotografii prezentujących osoby związane z wywiadem III Rzeszy Niemieckiej oraz aliantów, a także miejsca związane z najciekawszymi operacjami wywiadu w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku.

Autor: Christer Jörgensen;
Tytuł: „Szpiedzy Hitlera – Tajna Armia”;
Wydawca: Wydawnictwo RM;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012;
Liczba stron: 344;
Cena: 29,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam! Rewelacyjna publikacja!!!