Stracone zwycięstwa – Erich von Manstein

Publikacja „Stracone zwycięstwa” Ericha von Mansteina jest zbiorem relacji żołnierza, jednego z najlepszych generałów, a po zdobyciu twierdzy w Sewastopolu – feldmarszałków, jacy służyli w Wehrmachcie. Wspomnienia Mansteina to obraz wojny, jaki toczył się we Francji, ale głównie w Związku Radzieckim, gdzie niemiecki dowódca odniósł wiele spektakularnych zwycięstw. Książkę wydaną przez Wydawnictwo Bellona polecam nie tylko historykom i osobom interesującym się II wojną światową, ale również tym czytelnikom zajmującym się strategią wojskową, w której Manstein był specjalistą.

Erich von Manstein był autorem i realizatorem planu, który doprowadził Francję do klęski w 1940 roku. Jego oddziały w 1941 i 1942 roku w błyskawicznym tempie przemierzały rosyjskie przestrzenie na froncie wschodnim, a jego 11 Armia zajęła Krym i Sewastopol, który padł 4 lipca 1942 roku. Pasmo sukcesów w końcu jednak zakończyło się dla niemieckiego feldmarszałka. Kiedy szala zwycięstwa przeszła na stronę Rosjan popadł w niełaskę u Führera. W 1944 roku nie zaangażował się w spisek przeciwko Hitlerowi, choć podobno wiedział o planach spiskowców i nikomu ich nie zdradził.

Po II wojnie światowej Erich von Manstein został skazany na karę więzienia /18 lat/ za zbrodnie popełnione w Związku Radzieckim. Z więzienia wyszedł po operacji oczu w 1953 roku, jednak miały na to również wpływ naciski rządu Republiki Federalnej Niemiec oraz Brytyjczyków. Manstein był jednym z dowódców Wehrmachtu, którego rady uwzględnił rząd Republiki Federalnej Niemiec przy tworzeniu Bundeswehry. W 80. rocznicę urodzin dowództwo Bundeswery uhonorowało go jeszcze wydaniem księgi pamiątkowej zatytułowanej „Nigdy poza służbą”. Erich von Manstein zmarł w 1973 roku, został pochowany w Dorfmarku.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Już jest dostępna.
Można ją zakupić w cenie 43,55 zł w
WYDAWNICTWIE BELLONA