Stalingrad. Bitwa, która zmieniła losy wojny

Z punktu militarnego i psychologicznego bitwa pod Stalingradem była jednym z decydujących momentów II wojny światowej. Zagłada całej 6. Armii była wstrząsem dla niemieckiego społeczeństwa, które do tej pory wierzyło w niezwyciężony Wehrmacht - mówił podczas wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki.

W piątek, 25 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu w ramach „Spotkań z Historią” Tomasz Sanecki omówił jedną z największych bitew II wojny światowej – bitwę pod Stalingradem nad Wołgą. Jej konsekwencją była nie tylko zagłada 6. Armii niemieckiej i wojsk sojuszniczych walczących u boku Wehrmachtu, ale również oznaczała kres marzeń Hitlera o zdobyciu roponośnych pól Kaukazu.

Jak mówił bytomski historyk bitwa pod Stalingradem kosztowała życie setek tysięcy zabitych, rannych, zaginionych, zmarłych z głodu, w wyniku chorób i mrozu, a także wziętych do niewoli.

Jej bilans był tragiczny, a jeszcze latem 1942 roku żołnierze Wehrmachtu i 6. Armii generała Friedricha Wilhelma Paulusa /później awansowanego do stopnia feldmarszałka/ szli na podbój Związku Radzieckiego pewni siebie, że nic i nikt nie może im zagrozić – mówił Tomasz Sanecki. Pół roku później niemieccy żołnierze i ich sojusznicy byli świadkami jednej z największych klęsk III Rzeszy Niemieckiej na froncie wschodnim i podczas II wojny światowej – dodał bytomski historyk.

Głównym tematem piątkowej prelekcji była jednak charakterystyka absurdalnych decyzji Adolfa Hitlera, który poświęcił życie tysięcy swoich żołnierzy dla wybujałych ambicji. Dla Hitlera zdobycie Stalingradu miało tak samo ważne znaczenie z punktu militarnego, jak również propagandowego, bowiem miasto zostało nazwane na część jego największego wroga ideologicznego – Józefa Stalina.

Tym samym szereg absurdalnych decyzji, jakie podjął Hitler od listopada 1942 roku miały decydujący wpływ na losy kilkuset tysięcy żołnierzy niemieckich i sojuszniczych armii, które walczyły u boku Wehrmachtu pod Stalingradem. Doprowadziły one do katastrofy 6. Armię dowodzoną przez von Paulusa, który pozostawiony na pastwę losu podjął decyzję o kapitulacji.

Bitwa pod Stalingradem z uwagi na ogrom zaangażowanych sił i środków, trwająca prawie pół roku, od 23 sierpnia 1942 roku do 2 lutego 1943 roku, zaliczana jest do największych batalii II wojny światowej. Zwycięstwo Armii Czerwonej pod Stalingradem przyspieszyło klęskę III Rzeszy Niemieckiej w Związku Radzieckim. 6. Armia niemiecka została zatrzymana i zniszczona, co uniemożliwiło jej zdobycie roponośnych pól naftowych Kaukazu, zablokowanie transportu wodnego na Wołdze, a także zajęcie ideologicznie ważnego dla Józefa Stalina miasta. Bitwa ta miała ogromny wpływ militarny na losy wojny na froncie wschodnim, ale nie wolno zapominać również o wpływie psychologicznym, jaki wywołała w Niemczech informacja o klęsce pod Stalingradem. Dla niemieckiego narodu wieść o katastrofie całej armii była wstrząsem, a morale społeczeństwa, które do tej pory wierzyło w niezwyciężony Wehrmacht podupadło.

Warto dodać, że podczas wykładu jedna ze słuchaczek - pani Mira Neidek podzieliła się historią swojego dziadka Paula Hojtzika, który brał udział w bitwie pod Stalingradem, gdzie został ranny w głowę.