Schwarz Gudrun – recenzja książki „Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy”

Dlaczego tak długo utrzymywał się mit, jakoby historia narodowosocjalistycznych zbrodni była wyłącznie historią sprawców, historią mężczyzn?”

 

To pytanie zadaje sobie dr Gudrun Schwarz, socjolog, autorka wielu artykułów i książek poświęconych nazistowskim Niemcom, która stara się pokazać, jaką rolę w III Rzeszy Niemieckiej pełniły kobiety, żony SS-manów. Czy zdawały sobie sprawę, że zakładając rodzinę z mężczyzną, który był członkiem SS, musiały poddać się wielu rygorom, związanym z przynależnością rasową, badaniami genealogicznymi oraz czystością rasy niemieckiej. Z drugiej strony czy wiedziały co ich mężowie robią, czy zdawały sobie sprawę, że ich mężowie biorą niejednokrotnie udział w zbrodniach? Autorka książki, stawiając te pytania przybliża czytelnikowi mroczny świat kobiet, które związały się z SS-manami.

 

Gudrun Schwarz rozpoczynając swoją pracę przedstawiła w skrócie SS jako organizację wzorowaną na zakonach rycerskich, całkowicie podporządkowaną Heinrichowi Himmlerowi. To on, jak pisze autorka, stworzył i udoskonalił SS jako organizację, która zyskała sobie z biegiem lat nieograniczoną władzę w Niemczech i okupowanej Europie. To Himmler wydał, co jest przedmiotem kolejnego rozdziału „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie”, decyzję, która miała się stać w późniejszym czasie fundamentem polityki rasowej w III Rzeszy Niemieckiej. Schwarz podjęła również kilka innych, bardzo ważnych wątków w swojej publikacji, a mianowicie: kwestię kryteriów, jakie musi spełniać żona esesmana, wiedzy na temat działalności swoich mężów, życia przy obozach koncentracyjnych, a także czy żony SS-manów brały udział w zbrodniach popełnianych przez ich mężów? Z jednej strony byli oni katami niewinnych ofiar, zaś z drugiej kochającymi mężami i ojcami, co obrazują zdjęcia zamieszczone w książce, jak te przedstawiającej między innymi sielankę rodziny Heydrichów.

 

Książka Gudrun Schwarz to niewątpliwie praca, z którą powinni zapoznać się historycy, między innymi ze względu na wiele ciekawych i nieznanych dotąd faktów. Dzięki tej publikacji upadł mit o kobietach, żonach esesmanów, które rzekomo nic nie wiedziały o zbrodniach, jakie popełniali ich mężowie. A przecież mieszkały w bliskiej okolicy ich miejsc pracy, koło gett lub na terenie obozów koncentracyjnych oraz w szpitalach, gdzie dokonywano zbrodni. Każdego dnia były świadkami przerażających działań, jakie popełniano na niewinnych osobach. Z pewnością historie przedstawione w książce wstrząsną wieloma czytelnikami.

 

Przerażające się również inne opisy autorki, jak między innymi ten:

 

We wszystkich osiedlach SS, które zostały zbudowane w pobliżu obozów koncentracyjnych, mieszkały także dzieci rodzin, które w Auschwitz bawiły się w gazowanie”

 

Autorka prezentując sylwetki kobiet, które poślubiły zbrodniarzy wojennych, ludobójców, którzy za nic mieli ludzkie życie, pokazała, że życie zawodowe esesmanów było również obecne w życiu codziennym tych rodzin. Wiele z tych kobiet, po wojnie nie potrafiło odnaleźć się w nowym świecie, wiele z nich udało się w ślad za ich mężami na emigrację do krajów Ameryki Południowej i Afryki. Co najważniejsze wiele z tych kobiet nigdy nie poczuwało się do winy lub jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Książka Gudrun Schwarz to świetna publikacja, którą warto przeczytać, aby zrozumieć, że zbrodnicza ideologia, a taką był nazizm, potrafi zamienić ludzi w istoty bez sumienia, nie mające żadnych skrupułów i poczucia winy.

 

Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec.

 

Autor: Gudrun Schwarz;

Tytuł: „Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy”;

Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016 rok;

Liczba stron: 379;

Cena: 44 zł;

Więcej tutaj

 

Wyjątkowo Polecam!!!