Ronen Steinke - „Fritz Bauer – Auschwitz przed sądem”

Temat ścigania niemieckich, nazistowskich zbrodni zarówno w Europie, jak i na całym świecie od wielu lat wzbudza emocje. Skrajne emocje wzbudzał i nadal wzbudza ten temat zwłaszcza w Niemczech, gdzie w latach pięćdziesiątych XX wieku aktywną działalność prowadził Fritz Bauer – niemiecki prokurator, który doprowadził nie tylko do osądzenia zbrodniarzy z Auschwitz, ale również umożliwił agentom Mossadu ścigającym Adolfa Eichmanna odnalezienie tego zbrodniarza wojennego oraz zrehabilitował spiskowców, którzy dokonali zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku.

Biografię temu charyzmatycznemu prokuratorowi, który mimo wielu przeciwności losu dopiął swojego celu, poświęcił niemiecki prawnik i dziennikarz - Ronen Steinke.

W publikacji niemiecki pisarz opisuje nieznane nam fakty z życia Fritza Bauera, niemieckiego Żyda, który cudem uniknął nazistowskich prześladowań, by powrócić do powojennych Niemiec, gdzie rozpoczął żmudną i trudną pracę nad postawieniem przed sądem zbrodniarzy niemieckich. Autor korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł ukazuje nam człowieka, wielkiego prawnika i humanistę, który nie bacząc na trudności dopiął swojego celu. A trudności tych nie brakowało, czego przykładem była decyzja szefa wydziału zagranicznego Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej /dawnego Untersturmführera SS Paula Dickopfa/, który w 1957 roku oficjalnie odmówił pomocy w poszukiwaniu Eichmanna. A mimo to Fritz Bauer zdobył informację, które pomogły Mossadowi ująć jednego z największych zbrodniarzy wojennych II wojny światowej, w końcu osądzonego i skazanego w Izraelu na karę śmierci.

Takich przykładów w książce nie brakuje, jednak na co warto zwrócić uwagę już na samym początku publikacji, to fakt, że autor pracy postarał się zdobyć wiele informacji o młodości i wczesnej karierze prawniczej Fritza Bauera. Dowiadujemy się nie tylko o jego przekonaniach, poglądach w zakresie prawa karnego, ale także działaniach w okresie Republiki Weimarskiej oraz w pierwszych latach rządów nazistów w Niemczech.

Autor porusza w książce również sprawę uwięzienia w obozie koncentracyjnym, do którego trafił Bauer w 1933 roku, emigrację do Danii, Szwecji, gdzie prowadził aktywną działalność między innymi jako skandynawski korespondent żydowskiej gazety C.V. Zeitung, a także kwestię jego powrotu do nowych Niemiec. Okres powojennego życia Fritza Bauera jest bardzo dobrze opisany przez autora publikacji, który przedstawia głośne i trudne procesy, w których był zaangażowany Bauer.  A wśród nich jest oczywiście sprawa rehabilitacji zamachowców z 20 lipca 1944 roku oraz głośny wielki proces zbrodniarzy z Oświęcimia w latach 1963 – 1965,  podczas którego próbowano go zdyskredytować. Steinke ukazuje nam również postawę nie tylko polityków, ale większości Niemców, dla których rozliczanie zbrodni wojennych było niewygodne. Tym samym po raz kolejny widać, że Niemcom nie zależało na wyjaśnieniu swojej przeszłości, co widać w postawie wysokich urzędników niemieckich, próbujących niejednokrotnie tuszować zbrodnie swoich rodaków podczas II wojny światowej.

Autor publikacji próbuje także przybliżyć w jaki sposób zmarł Fritz Bauer, czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może morderstwo? W książce autor krok po kroku opisuje wynik sekcji zwłok, raport z badania zwłok oraz opisuje wyczerpujący tryb życia Bauera, który mógł go doprowadzić do śmierci. Śmierci, która przyniosła „oddech” wielu zbrodniarzom wojennym, którzy uniknęli wymiaru sprawiedliwości.

Niewątpliwie Fritz Bauer był człowiekiem, który nie pozwolił Niemcom zapomnieć o przeszłości. Pracując w wymiarze sprawiedliwości rodzącej się Republiki Federalnej Niemiec, prokurator  Bauer starał się być głosem jej sumienia. Osądził wielu zbrodniarzy wojennych, walczył z machiną urzędniczą Ministerstwa Sprawiedliwości, która nie ułatwiała mu „życia”, a wręcz niejednokrotnie nie chciała zajmować się przeszłością obywateli RFN-u, uważając, że nikt nie chce powrotu do przeszłości i rozliczenia niemieckich, nazistowskich zbrodniarzy. Dlatego zachęcam nie tylko historyków, ale każdego kto interesuje się II wojną światową i poszukiwaniem niemieckich zbrodniarzy wojennych do lektury tej książki, która z pewnością należy uznać za jedną z najważniejszych publikacji poświęconej temu tematowi.

Ronen Steinke ‒ także prawnik, a zarazem dziennikarz ‒ zarysowuje historię człowieka, który po wojnie atakowany był w NRF jak nikt inny. Korzystając z niepublikowanych wcześniej źródeł, odtwarza dzieje wielkiego prawnika i humanisty, którego osobiste losy stały się sprawą polityczną. Spisuje biografię niemieckiego Żyda, który cudem uniknął nazistowskich prześladowań, po to by przywracać elementarne poczucie sprawiedliwości.

Autor: Ronen Steinke;
Tytuł: „Fritz Bauer – Auschwitz przed sądem”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Data i miejsce wydania: Zakrzewo 2017;
Liczba stron: 350;
Cena: 44,90 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam! Świetna Publikacja!!!