Rewelacyjny album o polskich wojskach pancernych

Historia wojsk pancernych sięga początków II Rzeczpospolitej, kiedy czołgi Renault FT-17 rozpoczęły służbę jeszcze we Francji w składzie armii gen. Józefa Hallera w marcu 1919 roku. Był to nie tylko okres tworzenia się Wojska Polskiego, ale także naszego państwa zagrożonego zarówno ze wschodu, jak i zachodu. Wówczas podczas wojny polsko-bolszewickiej wykorzystane zostały  czołgi na wyposażeniu polskiej armii, które jak twierdzą historycy miały znaczący wpływ na  przebieg tego konfliktu, niszcząc zapory i zasieki wroga. Historię francuskich czołgów na wyposażeniu polskiego wojska, ale przede wszystkim dzieje polskich wojsk pancernych, jak również samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim od 1919 do 2016 roku zaprezentował w rewelacyjnym albumie Tomasz Szczerbicki.

Autor na ponad pięciuset stronach przedstawił kompletną historię wojsk pancernych, rodzaje czołgów, samochody opancerzone, działa, charakterystyki sprzętu pancernego w zasobach Wojska Polskiego, szczegółowe statystyki dotyczące liczby czołgów polskich w omawianych okresach, jak również zdjęcia i skany dokumentów. Na szczególną uwagę zasługuje kilkaset zamieszczonych fotografii, na których Tomasz Szczerbicki pokazuje wszystkie typy broni pancernej, jakie były na wyposażeniu Wojska Polskiego. Warto dodać, że dzięki podziałowi książki na kilka okresów – II Rzeczpospolita, II wojna światowa, okres PRL-u oraz III Rzeczpospolita, czytelnik może śledzić w jaki sposób zmieniał się wygląd polskich czołgów, zmiany jego opancerzenia, wzrost siły bojowej, podział wojsk pancernych, zmiany konstrukcyjne czołgów, dział pancernych, ale także jak były wykorzystywane w trakcie działań wojennych i w czasie pokoju.

Publikacja Tomasz Szczerbickiego „Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919 – 2016” to pierwsze takie opracowanie przedstawiające całościowo historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim od momentu, gdy pierwszy czołg wjechał na ziemię polską w 1919 roku, aż do czasów nam współczesnych.

Dla miłośników wojsk pancernych, a także historyków zajmujących się dziejami wojsk pancernych na ziemiach polskich, publikacja Tomasza Szczerbickiego to lektura obowiązkowa, w której znajdą wszystkie odpowiedzi dotyczące omawianego tematu, gdzie autor ujął prawie 100-letnią historię wojsk pancernych w naszym kraju.

Autor: Tomasz Szczerbicki;
Tytuł: „Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919 – 2016”;
Wydawca: Wydawnictwo Vesper;
Miejsce i rok wydania: Czerwonak 2017;
Liczba stron: 520;
Cena: 60 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Szczególnie Polecam!!!