Książka Philipa Shorta „Pol Pot. Pola śmierci”

Zbrodnicze reżimy Stalina i Hitlera są niczym w porównaniu z tym, czego dopuścił się przywódca Czerwonych Khmerów – Pol Pot. Szacuje się nawet, że podczas jego krwawych rządów zginęło nawet ok. 2,5 mln mieszkańców Kambodży. Co najgorsze przyglądał się temu cały świat, który dzisiaj ubolewa nad wydarzeniami, jakie miały miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jak mogło dojść do tak niewyobrażalnych zbrodni, kim był Pol Pot oraz dlaczego nikt nie przeciwstawił się jego despotycznej władzy? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Philip Short, który przez ponad dwadzieścia pięć lat był zagranicznym korespondentem „The Times”, „The Economist” i BBC na Dalekim Wschodzie. Przebywał w Kambodży w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych, dzięki czemu dzisiaj możemy dowiedzieć się o zbrodniach popełnianych przez przywódcę Czerwonych Khmerów.

Biografia Pol Pota to kolejna książka z serii Oblicze zła. Wcześniej ukazały się już biografie Hitlera, Stalina, Goebbelsa, Himmlera, Bormanna i Mussoliniego. Tym razem wydawnictwo Prószyński i S-ka zdecydowało się wydać biografię Pol Pota, krwawego wodza Kambodży, który zmienił życie w tym państwie w piekło.

„Pol Pot był Frankensteinem komunizmu. Potworem stworzonym w czerwonym laboratorium paryskich uniwersytetów, który szybko wymknął się spod kontroli swoich twórców – szalonych francuskich profesorów. Pol Pot powrócił do Kambodży, aby wcielać w życie ideały „marksizmu-leninizmu”. Co to oznaczało w praktyce? Eksterminację milionów rodaków na polach śmierci”

Ten cytat z okładki książki, poświęconej Pol Potowi, w pełni oddaje krótki okres rządów przywódcy Kambodży - Demokratycznej Kampuczy - państwa, które stworzył jeden z największych zbrodniarzy w XX wieku. Uczeń paryskich uczelni, wykształcony, z zawodu nauczyciel, zdobywając władzę w tym azjatyckim kraju, wcielił w życie najgorsze ideały, które zmieniały jego kraj w obóz śmierci. Autor książki próbuje odpowiedzieć również na pytanie: jak to możliwe, że pozwolono mu na takie ludobójstwo i dlaczego wielu, nawet współczesnych nam osób, usprawiedliwia go, uważając że popełniane zbrodnie dokonywane były w imię wyższych idei? Historycy nie interesujący się dziejami Azji, a tym bardziej tak odległego państwa jak Kambodża, z pewnością powinni sięgnąć po tą publikację. Nie ze względu na zbrodnie Pol Pota, ale aby poznać mechanizmy polityczne, społeczne i kulturowe, które wyniosły przywódcę Czerwonych Khmerów na piedestał władzy.

Philip Short wnikliwie analizując ruch Czerwonych Khmerów i działalność Pol Pota ukazał nam nie tylko despotycznego przywódcę, który stworzył państwo oparte na ruchu komunistycznym, wykorzystując jednak nie robotników, jak w Związku Radzieckim czy Chinach, ale na biednym i zacofanym chłopstwie. Ta najbardziej liczna grupa społeczna w Kambodży była nie tylko zacofana, ale miała na własnej skórze przekonać się, jaki reżim stworzył Pol Pot. Autor publikacji stara się uświadomić czytelnikowi wszystkie zbrodnicze mechanizmy, które wprowadzano w życie w tym azjatyckim państwie.

Opisany konflikt z Wietnamem i nienawiść skierowana wobec ludności tego państwa również doprowadziła do wielu czystek etnicznym. Dziennikarz zauważa także, że wielkie mocarstwa ówczesnego świata patrzyły na zbrodnie popełniane przez reżim Pol Pota. Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, ale również Francja, która po II wojnie światowej zaczęła tracić swoje azjatyckie kolonie nie zrobiły nic, aby zapobiec zbrodniom, jakie popełniano w Kambodży. Ich nieudolna polityka, partykularne interesy, ale przede wszystkim chęć utrzymania wpływów w południowo – wschodniej Azji przyczyniły się do tragicznych wydarzeń w tym rejonie świata. Opierając się na licznych archiwaliach, dokumentach i bezpośrednich rozmowach ze świadkami i byłymi członkami Czerwonych Khmerów Philip Short otrzymał doskonały dokument, pokazujący realia Kambodży drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku.

Czytelnikiem z pewnością publikacja ta nie tylko wstrząśnie, ale także da mu powód do zastanowienia się, jak to możliwe, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych został skazany tylko na dożywotnie więzienie i w spokoju zmarł, nie ponosząc nigdy konsekwencji swoich czynów. Biografia Pol Pota to opis życia zbrodniarza, który nie licząc się z ludzkim życiem doprowadził niemal do zagłady swojego narodu. Głód, przepracowanie, czystki, pojawiające się na każdym kroku egzekucje były codziennością Kambodży za rządów Czerwonych Khmerów. Warto sięgnąć po tą książkę, bowiem pokazuje ona historię chorego człowieka i stworzonego przez niego systemu, który nigdy nie powinien mieć już miejsca w dziejach świata. W zapowiedzi książki Philipa Shorta na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka tak opisany został Pol Pot:

„Pol Pot był Frankensteinem komunizmu. Potworem stworzonym w czerwonym laboratorium paryskich uniwersytetów, który szybko wymknął się spod kontroli swoich twórców – szalonych francuskich profesorów. Pol Pot powrócił do Kambodży, aby wcielać w życie ideały marksizmu-leninizmu. Co to oznaczało w praktyce? Eksterminację milionów rodaków na polach śmierci.

Biografia Pol Pota pióra Philipa Shorta to pierwsza książka, która odsłania mroczne tajemnice przywódcy Czerwonych Khmerów. Gdy się ją czyta, ciarki przechodzą po plecach. Brytyjski badacz nie pozostawia wątpliwości – spośród całej plejady krwawych komunistycznych dyktatorów to Pol Potowi należy się palma pierwszeństwa w makabrycznym rankingu masowych morderców”

Słowa te w pełni oddają kim był Pol Pot, jeden z największych zbrodniarzy i ludobójców w dziejach najnowszych świata.

Philip Short - przez ponad dwadzieścia pięć lat był zagranicznym korespondentem „The Times”, „The Economist” i BBC na Dalekim Wschodzie. Jest autorem biografii Mao Zedonga. Przebywał w Kambodży w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych.

Autor: Philip Short;

Tytuł: „Pol Pot. Pola śmierci”;

Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016;

Liczba stron: 599;

Cena: 69,90 zł;

Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!