Książka Marka Dudziaka – Zamek Czocha

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zamków w naszym kraju. Położony nad Jeziorem Leśnianskim, otoczony pięknymi terenami, a zarazem pełen tajemniczości do dziś budzi zainteresowanie turystów i poszukiwaczy skarbów. Historię zamku przedstawia w swojej publikacji wydawca, podróżnik i założyciel miesięcznika „Odkrywca” - Marek Dudziak. Na łamach swojej książki autor ukazał nam nie tylko historię tego pięknego zamku, ale przede wszystkim zdjęcia nie tylko współczesnej Czochy i jej otoczenia – Jeziora Leśniańskiego i Złotnickiego oraz tamy na Kwisie, ale również ilustracje, skany widokówek z początków XX wieku i okresu do 1945 roku, a także szkice i plany zamku.

Dudziak skupił się również na legendach, mitach i opowieściach dotyczących zagadek związanych z zamkiem, ale także badaniach, jakie przeprowadzono w Czosze, które miały dać odpowiedź – co znajduje się na zamku, jakie jeszcze chowa tajemnice oraz gdzie należy ich szukać. Autor przybliża czytelnikowi również historię Ernesta Gutschowa, właściciela zamku, który zakupił go na początku XX wieku i przeprowadził w nim gruntowny remont. To on wprowadził tajne przejścia i ukryte pomieszczenia, w których być może do dziś są ukryte cenne skarby. Tym tematem również zajmuje się założyciel czasopisma „Odkrywca”. Zadaje sobie pytania – Jakie skarby zgromadził na zamku Gutschow? Czy zabrał je uciekając przed Sowietami w 1945 roku? A może ukrył i gdzieś na zamku się znajdują? Czy kiedykolwiek poznamy odpowiedź na te pytania?

Publikacja Marka Dudziaka to świetna lektura dla każdego, kto ma zamiar wybrać się do zamku. Książka może posłużyć jako przewodnik po zamku. Są w niej plany, ilustracje z opisem pomieszczeń, a także dawne zdjęcia, dzięki czemu zwiedzający zamek może na żywo porównać dawny i obecny stan pomieszczeń oraz pokojów z tymi sprzed 1945 roku. Co istotne są również opisy miejsc związanych z zamkiem – jeziora, tamy i inne obiekty, co dla podróżników może stanowić inspirację do odwiedzenia tych miejsc.

Autor: Marek Dudziak;
Tytuł: Zamek Czocha. Dzieje, tajemnice, legendy”
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2016;
Liczba stron: 147;
Cena: 29,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam! Świetna publikacja!!!