Przemysław Olszewski - Komiks "Praga Gada. O międzywojniu"

Komiks "Praga Gada. O międzywojniu" to kolejna publikacja wydana przez Fundację Animacja. Tym razem nowy komiks zawiera 9 nowel, w których zawarte zostały wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi. Dzięki wspomnieniom kilkudziesięciu osób, mających nawet 90 lat, poznajemy losy tego tętniącego życiem miejsca.

Komiks pokazuje, jak dzisiejsze pokolenie 85-90 - latków zapamiętało mityczny czas międzywojennej Pragi, jakie emocje przetrwały próbę czasu. W scenariuszach komiksów przyjęto perspektywę taką, jaką przyjęli seniorzy w swoich gawędach, czyli perspektywę dziecka. Nie jest to jednak lektura dla małych czytelników. Nie jest to również komiks historyczny. Są to wspomnienia i marzenia ludzi pamiętających czasy II Rzeczypospolitej, które zginęły wraz wybuchem II wojny światowej we wrześniu 1939 roku.

Czytając komiks dowiemy się o istniejących więziach, o poczuciu wspólnoty, zażyłości, solidarności wśród ludzi mieszkająch na Pradze. Poznamy również zabawy dzieci, figle, jakie urządzały dorosłym, a przede wszystkim wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa oraz informacje o ówczesnych idolach - wodzu Piłsudskim, bokserze Kolczyńskim i farmazoniarzu Cynianie.

Większość komiksów utrzymana jest w pastelowej tonacji i pogodnym tonie. Choć nie zabrakło też scen dramatycznych i krwawych. Seniorzy często z trudem przywoływali wspomnienia beztroskiego dzieciństwa w niepodległej Polsce. W ich relacjach, na barwne wspomnienia z lat 30. głębokim cieniem kładł się bowiem czas niemieckiej okupacji. Niektórzy z nich stracili dom, wielu – bliskich, wszyscy – dzieciństwo. Znalazło to odzwierciedlenie w scenariuszu m.in. komiksu Kominiarczyk, otwierającego album "Praga Gada. O międzywojniu" zawiera wiele kunsztownie wykonanych, klimatycznych, całostronicowych kadrów, z których do historii polskiego komiksu przejdą zapewne te, stworzone przez Mirosława Urbaniaka.

Polecam najnowszą publikację Fundacji Animacja, która z pewnością zaciekawi nie tylko historyków, ale każdego, kto interesuje się życiem, kulturą, społeczeństwem II Rzeczypospolitej i czasów, które nigdy już nie wrócą, ale zostały zachowane w ludzkiej pamięci.

Tytuł: "Praga Gada. O międzywojniu";

Autor: pod red. Przemysława Olszewskiego;

Wydawnictwo: Fundacja Animacja

Liczba stron: 128

Więcej na stronie Wydawcy

Szczególnie Polecam!!!

PATRONAT NAD KOMIKSEM OBJĄŁ PORTAL

MÓJ HISTORYCZNY BLOG